Konference, workshopy

Ekonomický rozměr zajištění obrany v krizi

26.4.2023

Velmi živá panelová diskuse za účasti předních českých ekonomů bývalých guvernérů České národní banky Miroslava Singera a Jiřího Rusnoka, hlavního ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy, společně s místopředsedou výboru pro obranu PSP ČR Pavlem Růžičkou, prezidentem AOBP Jiřím Hynkem a bezpečnostním analytikem Danielem Koštovalem proběhla za moderace Miloše Balabána a Libora Stejskala.

Diskuse se primárně soustředila na klíčovou otázku efektivnosti zvýšených výdajů na obranu v době rostoucího deficitu veřejných financí, který byl označen za rizikovou veličinu pro stát, ekonomiku a společnost. V této souvislosti byl zmíněn i problém zajištění udržitelnosti vydávání dvou procent HDP na obranu, o čemž rozhodla vláda. Hlavní podmínkou je schopnost zvládat akviziční procesy, vycházet při nákupech nových zbraní a techniky z kvalifikovaného hodnocení hrozeb a reálných bezpečnostních potřeb ČR.

Napsali o nás: 

Zbrojení nebo důchody? Tak to nestojí

Kateřina Perknerová, Deník.cz, 29.4.2023

Jsou české výdaje na zbrojení udržitelné? 

To byla otázka pro dva přední české ekonomy, bývalé guvernéry České národní banky: Jiřího Rusnoka a Miroslava Singera.


Švédsko v NATO: nová dimenze zajištění bezpečnosti Evropy 

15. 12. 2022

Blížící se vstup Švédska do Severoatlantické aliance je jedním z nejvýznamnějších bezprostředních dopadů Ruskem rozpoutané války proti Ukrajině. Jedná se skutečně o překvapivý geopolitický zlom? A co toto rozhodnutí přinese z hlediska komplexu evropské bezpečnosti a obrany? V čem je Švédsko tak zásadním vojenským přínosem pro Alianci? Jaký význam mu máme přikládat z české perspektivy? Co konkrétního pak členství Švédska znamená pro Česko a vojenskou spolupráci obou našich zemí? 

Tyto a další otázky zazněly v diskusi, která proběhla během konference "Švédsko v NATO: Nová dimenze zajištění evropské bezpečnosti" jejímž generálním partnerem byla společnosti SAAB Technologies 

Rozhovory s velvyslancem Fredrikem Jörgensenem, generálporučíkem Jaromírem Zůnou a místopředsedou Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, poslancem Pavlem Růžičkou ke vstupu Švédska do NATO.

Videozáznam z konference


Drony vládnou českému nebi

7. 12. 2022

V konferenčním sále ČVUT - Penthouse proběhla 7. 12. 2022 konference, kterou jsem společně pořádali s:

  • Aliance pro bezpilotní letecký průmysl (UAVA)
  • Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
  • Fakulta strojní ČVUT Praha  
  • Hospodářská komora ČR - platforma pro bezpilotní letectví při HK ČR


Hlavním partnerem konference byla společnost: Elbit Systems

Na konferenci vystoupil též 1. náměstek MO ČR František Šulc.


Svět v krizovém režimu: Dopady na Česko a jižní Čechy

16.6.2022

Dne 16.6.2022 se uskutečnila druhá konference v cyklu Regionální resilience na téma "Svět v krizovém režimu: Dopady na Česko a jižní Čechy".

Proběhla velmi zajímavá a otevřená diskuse k problematice schopnosti Česka a jižních Čech čelit krizovým situacím, jejichž četnost a závažnost se v poslední době zvyšuje. 

Výrazně byla akcentována energetická bezpečnost státu, která se nikoli až dnes, a nejen kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině, stala kritickou prioritou. 


Strategické modernizační projekty Armády ČR: Válka jako realita

27.4.2022

Jak probíhající válka v Ukrajině a způsob vedení bojové činnosti ovlivní vyzbrojování naší armády? Co tento konflikt znamená pro český obranný průmysl a jeho roli při modernizaci Armády ČR? Podaří se úspěšně dokončit tendr na nová BVP? Podle jakých kritérií se bude vybírat a jakou formu bude mít kontrakt na nový nadzvukový bojový letoun? Tyto a další otázky byly kladeny ve středu 27. dubna 2022, kdy se v Praze uskutečnila stejnojmenná konference.

  


Role ozbrojených sil po pandemii

19. 10. 2021

Cílem konference bylo zhodnotit proměny role armády v současnosti zejména na domácím teritoriu, její postavení ve společnosti i ekonomice a význam jako poskytovatele nenahraditelných schopností a know-how.

Program


20 let poté: 11. září jako memento a lekce

30. 9. 2021

Druhá regionální konference proběhla v Pardubicích a konala se přímo na Letišti Pardubice – Terminál Jana Kašpara.

Konference otevřela celou řadu zajímavých témat reflektujících složitý mezinárodní vývoj i problematiku regionální bezpečnosti, mj. i ve vztahu k Pardubickému kraji. 

Videozáznam z konference


Strategické modernizační projekty Armády ČR: aktuální stav a perspektivy

5. 5. 2021

Cílem diskuse bylo zhodnotit současný stav a perspektivy akvizičního procesu, který je dlouhodobě v centru politické, odborné, ale i veřejné diskuse a jenž má zásadní dopady na zajištění obranyschopnosti našeho státu i plnění našich spojeneckých závazků v rámci NATO. Souvisí s ní i širší spektrum otázek spojených se zahraniční a bezpečnostní politikou ČR a též s ekonomickým rozvojem země.  

Videozáznam z konference: 


Česko rok poté

30. 3. 2021

Jejím cílem bylo zhodnotit roční zkušenost se zátěžovým testem, který Česko podstoupilo v konfrontaci s pandemií covid-19 v řadě dimenzí: především politické, ekonomické a sociální. A spolu s tím vystupující diskutovali i možné perspektivy dalšího vývoje Česka jak v národním, tak i v mezinárodním kontextu.

Program


Vakcinační perspektivy

29. 1. 2021

Program


Svět, Evropa a Česko 2030

11. 11. 2020

Program


Zkouška koronavirem pokračuje. Zvládneme ji?  

Akce neproběhla z důvodu epidemiologických opatření.

Program


Zkouška koronavirem. A jak dál? 

17. 6. 2020

Program