Achillovy paty evropské obrany

24.07.2023

Rozsáhlá zbrojní pomoc Západu Ukrajině výrazně pomohla v jejím boji s Ruskem. Na summitu NATO ve Vilniusu zaznělo, že pro další dodávky zbraní neexistují limity. Aktuální verdikt londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia je ale tvrdý: "Ozbrojené síly evropských členů NATO a Evropské unie jsou vyčerpané, jejich technika trpí chronickými poruchami a není dostatek munice." USA jsou na tom o něco lépe, nicméně, aby se pokryla obří ukrajinská spotřeba munice museli jí Američané nakupovat až v Jižní Koreji.

Představa, že enormní poptávka po zbrojní produkci – od munice, přes houfnice po tanky a obrněná vozidla může být po letech vybírání "mírové dividendy" rychle uspokojena narazila na realitu.

Není dost továren na výrobu i té nejběžnější dělostřelecké munice. Oříškem je i rozšíření výroby a zajištění zásobovacího řetězce. Společnost BAE Systems nedávno oznámila Pentagonu, že výroba houfnic M777, které má pro obranu Ukrajiny klíčový význam bude trvat nejméně dva a půl roku. A německá společnost Rheinmetall uvedla, že s ohledem na výrobu specializovaných součástek bude modernizace tanků Leopard 2 pro Ukrajinu trvat ještě rok.

Někteří velcí zbrojní výrobci se netají obavou, zda se mohou velké investice do rozšiřování výroby rentovat, pokud časem dojde k vyřešení nebo utlumení konfliktu na Ukrajině. Náměstkyně litevského ministra obrany Greta Tučkutéová to vidí přímočaře: zbrojní byznys má teď obrovské zisky, takže musí jít i do rizika. Vyslyší to?

I český zbrojní průmyslu se potýká se stejnými limity jako naši spojenci. Může je pomoci překonávat výrazná participace na velkých zbrojních akvizicích. Na obzoru je česká účast na německém tendru na nákup tanků Leopard 2A8, což potvrdilo jednání ministryně obrany Černochové s německým kolegou Pistoriusem. Obrana jich chce pořídit nejméně 77 za desítky miliard korun. Účast na jejich výrobě, opravách a servisu je nutností, říká Černochová. Musí to ale být co nejvíc transparentní, bez zbytečného mlžení jako v případě nákupu švédských obrněnců CV90.

Být montovnou je málo jak pro zbrojní průmysl, tak pro stát, kterému se musí zvýšené investice do obrany co nejvíc vracet. Bez toho mohou občané nucení k utahování opasků nad výší zbrojního rozpočtu oprávněně reptat.

Miloš Balabán, Právo