Americké obavy a afghánský scénář

28.04.2023

Ukrajinský prezident Zelenskyj prohlásil, že USA jeho armádu řádně nevyzbrojily, a tudíž je nemožné zahájit protiofenzívu proti ruským silám.

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Melnyk Zelenského závěr doplnil: Ukrajina potřebuje desetkrát víc zbraní, než jí Západ doposud poslal. Vyzval zároveň západní země, aby "překročily všechny umělé červené linie" – tedy přestaly se zdráhat poskytovat Kyjevu ty nejničivější zbraně – a vyčlenily jedno procento HDP na dodávky zbraní Ukrajině.

Jaké jsou ale možnosti Západu? USA dosud poslaly zbraně za téměř 20 miliard dolarů, což je nejvyšší částka poskytnutá kteroukoli zemí jedinému příjemci od konce studené války. Dodávky tvoří jen 2,3 procenta amerických vojenských výdajů, nicméně už dochází zásoby munice. Německo by ukrajinský požadavek vyšel v přepočtu zhruba na 830 miliard korun., což je dvojnásobek ročního rozpočtu Bundeswehru. Česko by muselo vydat 70 miliard

korun, což je v situaci, kdy chce vláda snížit rozpočtový schodek o stejnou částku science fiction.

Řada zdrojů uvádí, že tým prezidenta Bidena veřejně deklaruje svou neochvějnou podporu Ukrajině a slibuje, že jí bude poskytovat zbraně a ekonomickou pomoc tak dlouho, jak to bude potřeba. Za zavřenými dveřmi ale prý panují obavy. Pokud by ofenzíva přinesla jen omezené výsledky může administrativa čelit "dvouhlavému monstru", které na ni zaútočí ze dvou stran.

"Jestřábi" budou namítat, že kdyby administrativa dala Kyjevu vše, co požadoval - rakety dlouhého doletu, stíhačky a dodatečnou protivzdušnou obranu, ukrajinská ofenzíva by byla úspěšná.

Naproti tomu odpůrci poskytování větší podpory budou tvrdit, že deficity ukrajinských schopností dokazují neschopnost Ukrajiny úplně vyhnat Rusy z okupovaných území.Takový závěr se nedávno objevil i ve zprávách Pentagonu, které unikly na veřejnost. Popisovaly situaci z počátku února, jenže optimistické nejsou ani novější. Konstatuje se v nich, že Kyjev může dosáhnout některých úspěchů na jihu a východě, nepůjde ale o opakování úspěchu z minulého roku v charkovské oblasti. Zde je třeba vzít v úvahu, že fronta má 1300 kilometrů…

Podle vlivného portálu Politico američtí vedoucí činitelé informovali Ukrajinu o nebezpečí přehnaných ambicí a rozptýlení sil a zdrojů. Politico to dokonce srovnává s varováním Bidena afghánskému prezidentovi Ghanímu, když se Talibán dostal před dvěma lety do ofenzívy.

Německý novinář a analytik Gabor Steingart v týdeníku Focus napsal, že západní dodávky zbraní jsou nedostatečné, sankce neúčinné a mírové iniciativy neexistují. Podle něj není těžké předvídat další vývoj událostí: beze změny strategie se Kyjev stane novým Kábulem.

Tvrdá přirovnání. Jasnou realistickou strategii Západ podle všeho nemá, a proto mu nezbývá než přihlížet čínským snahám o urovnání konfliktu, i když zatím není jasné, zda povede k nějakému výsledku. Nemůže ale být "nový Kábul" černou můrou především pro prezidenta Bidena, který chce obhájit prezidentský mandát? 

Miloš Balabán, Právo