Asad padl. Co bude se Sýrií dál?
Režim Bašára Asada se v Sýrii rychle zhroutil, dění připomínalo "afghánský scénář": ofenzíva protivládních sil, v níž hraje prim uskupení Hajját Tahrír aš-Šám, dříve napojené na Al Káidu, zahájilo předminulý týden ofenzívu z provincie Idlíb, kterou Asad nekontroloval. Povstalci pak projeli snadno celou zemí až do hlavního města Damašku. Asad uprchl ze země.
Co stálo v pozadí tohoto blitzkriegu? Prezidentu Asadovi se sice po dvanácti letech občanské války, která začala v roce 2011, podařilo s ruskou a íránskou pomocí zůstat u moci, a legitimizovat i svoje postavení v arabském světě, jenže země vyčerpaná dvanáctiletou občanskou válkou nebyla místem k žití.
V zemi panuje nezaměstnanost a hlad, lidé vydělávají 20 dolarů měsíčně, a navíc žijí pod kuratelou západních sankcí. Budoucnost s Asadem nedávala naději. Proto se také povstalci nesetkali s prakticky žádným odporem a syrská armáda, na které se také těžce projevily ekonomické problémy, se fakticky rozpadla.
Dění v Sýrii odráží otřesy, které zachvátily Blízký východ po brutálním teroristickém útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael loni 7. října. Izrael bojuje proti Hamásu v Gaze a proti Hizballáhu v Libanonu, zostřilo se napětí mezi Izraelem a Íránem, jehož projevem byly i vzájemné raketové útoky, Izraelci zlikvidovali špičky Hamásu i Hizballáhu. Opory Asadova režimu, Írán a Rusko, měly svázané ruce konflikty v Libanonu a na Ukrajině.
Vnějším aktérům, kteří zasahovali už do občanské války, porážka Asada vyhovuje. Povstalce podpořilo Turecko dlouhodobě usilující o kontrolu nad Sýrií. Podle Soufan Center, výzkumné skupiny bývalých amerických a britských zpravodajců, bylo do plánování a realizace povstalecké operace přímo zapojeno.
Izraeli vyhovuje oslabení Íránu a samozřejmě i Hizballáhu, který s Asadem úzce kooperoval. Američané kalkulovali nejen s oslabením Íránu ale hlavně Ruska, které má v Sýrii leteckou základnu Hmímím a námořní v Tartúsu. Dá se předpokládat, že se z nich budou muset Rusové stáhnout.
Neotevírá se ale rychlou likvidací Asadova režimu další blízkovýchodní Pandořina skříňka? Vždyť hlavní sílu povstalců, uskupení Hajját Tahrír aš-Šám považují za teroristické USA, Turecko, Velká Británie, celá EU i Rusko.
Už v říjnu citoval list Washington Post slova nejmenovaného úředníka OSN, který varoval před "vojenskou, humanitární a ekonomickou bouří řítící se na již zdevastovanou Sýrii, což může přinést nebezpečné a nepředvídatelné následky." Tady lze připomenout bilanci občanské války: 600 tisíc mrtvých a pět milionu uprchlíků, z nichž značná část dorazila i do Evropy. Nemůže se to opakovat?
Miloš Balabán, Právo