Atomovka
Dopady války na Ukrajině na evropskou ekonomiku jsou enormní. Návrh Evropské komise na embargo na dovoz ruské ropy přirovnal maďarský premiér Viktor Orbán k "atomové pumě svržené na maďarské hospodářství".
A myšlenku dále rozvinul. Skončila by tím jakákoliv regulace cen pohonných hmot a cena jednoho litru benzínu by v Maďarsku skočila ze státem určených 480 forintů (31 korun) na 700 až 800 forintů (45 až 51 korun). Podle šéfa maďarské vlády je nejprve zapotřebí transformovat sektor energetiky, což si vyžádá několik let. V případě ukončení dovozu ropy z Ruska by musely být upraveny i ropné rafinerie, což představuje obrovské náklady.
Co pro nás znamená zpráva z Maďarska? Velkou částí našeho politického spektra proklínaný "nedemokratický" Orbán zřejmě dělá skutečnou aktivní sociální politiku, když se nebojí regulovat v krizi ceny, čímž se od naší vlády dramaticky odlišuje. A pak také otevřeně poukazuje na to, že přechod na jinou energetickou politiku se neuskuteční lusknutím prstu a že se to hodně prodraží.
Analýza Evropské komise už došla k závěru, že bude muset v příštích letech investovat dalších 195 miliard eur, aby se EU zbavila závislosti na ruské energii.
Nemusí to ale stačit. Zatím maďarský ministr zahraničí Péter Szijártó vzkazuje v listu The Guardian Bruselu, že návrh na ropné embargo by zničil maďarskou ekonomiku a nenabízí řešení obrovských problémů, které by pro zemi vytvořil.
Určitě je důležité nepřehlížet sociální a ekonomické dopady zásadního energetického obratu, což možná nebylo vzato dost v úvahu ani v případě zeleného údělu, s jehož naplněním se počítalo i v lepších časech. Předstoupit před lidi a říci jim, že se od ruské ropy a plynu hned odstřihneme, ale bude to znamenat snížení životní úrovně by se politikům asi moc nechtělo.
I premiér Fiala tuší, že tudy cesta nevede. Proto chce také výjimku z embarga - Česko má ruskou ropu odebírat ještě dva až tři roky. Nicméně už se ozvaly hlasy fundamentalistů, kteří to div nepovažují za zradu dosavadní aktivní proukrajinské politiky vlády. Řekl bych, že myslí v duchu hesla "Ať se stane spravedlnost, i kdyby měl zhynout svět".
Svržení ekonomické atomovky by tak mohlo podnítit sociální a společenské nepokoje s nepředvídatelnými politickými dopady. A tím se zúží i možnosti a ochota pomáhat Ukrajině. Nezbývá než přemýšlet racionálně, s chladnou hlavou a bez ideologických floskulí.
Miloš Balabán, Právo