Bez naděje

03.01.2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předložil desetibodový mírový plán, který by rád probral na globálním mírovém summitu na půdě OSN. Počítá se stažením ruských vojsk z mezinárodně uznaného území Ukrajiny, což by znamenalo, že se Rusko vzdá jak čtyř okupovaných regionů, tak i Krymu, který anektovalo v roce 2014.

Rusové mají o budoucnosti Ukrajiny jinou představu. Putin považuje invazi za osudovou a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov do Kyjeva vzkázal, že pokud se Ukrajinci těchto území nevzdají, tak to bude muset "vyřešit ruská armáda". A Ukrajinu dál zasypávají ruské raketové útoky zaměřené hlavně na energetickou infrastrukturu země.

Harvardský profesor mezinárodních vztahů Stephen Walt narýsoval na stránkách Foreign Policy nepříliš povzbudivý scénář dalšího vývoje. Podle něj bude za rok Putin stále u moci, ruská armáda stále bojeschopná a ukrajinským silám budou docházet síly. V roce 2023 se dá spíše čekat patová situace, kdy žádná z bojujících stran nebude schopna dosáhnout výraznějších zisků a Ukrajina bude dále ničena.

Nevypadá to tak na to, že diplomacie může dostat šanci k ukončení války. Americký deník New York Times situaci popsal tak že pozice obou znesvářených stran jsou tak zaryté v tvrdých liniích, že "cesta k rozhovorům o míru bude ještě dlouhá".

Za úspěch je asi třeba považovat, že nedojde k její ještě větší eskalaci. Do toho silně promlouvají Spojené státy poskytující Ukrajině mimořádnou vojenskou, finanční i zpravodajskou podporu. Nepochybně to Rusko oslabuje, přesto si Američané nepřejí přímý konflikt s Ruskem. Potvrdilo se to i v průběhu předvánoční návštěvy Zelenského ve Washingtonu.

Washington Post napsal, že i v administrativě prezidenta Bidena existují různé pohledy na řešení války. Jsou zde příznivci Zelenského mírového plánu předpokládajícího bezpodmínečné stažení Ruska z ukrajinského území, dále ti, kteří počítají s "kissingerovským stažením" na linie z roku 2014, a nakonec skupina, která by Rusku ponechala Krym za jeho stažení z Donbasu.

Zelenskyj dal ale najevo, že jakékoliv ústupky Rusku jsou pro něj nepřijatelné. Je to pochopitelné, protože pokud by tak učinil, politicky by to těžko přežil.

Zelenského plán se ovšem podaří zrealizovat pouze za předpokladu masivní ukrajinské vojenské ofenzívy a ruské porážky. To ale teď nevypadá příliš reálně. Máme pouze jistotu, že čím bude válka delší, tím bude destruktivnější.

Miloš Balabán, Právo