Binec v Británíi

24.10.2022

Británie zažívá další politickou bouři. Po 45 dnech rezignovala premiérka Liz Trussová a konzervativní strana bude vybírat letos už třetího premiéra. Trussové zlomil vaz pokus o bleskovou, jenže zcela nepromyšlenou, ekonomickou reformu. Daňové škrty způsobily pád libry a pády na finančních trzích, což odnesl ministr financí. Jeho nástupce je zrušil, a naopak vyhlásil růst daní. Politika pokus-omyl totálně nevyšla.

Mimochodem, Česko zažívá něco podobného - chaotická komunikace ministrů, vzájemně se vylučující nápady a sdělení. Slabý premiér pytel blech neukočíruje. Jediný rozdíl je, že přes skandály se udržuje sebezáchovná pětikoaliční jednota.

The Economist charakterizoval situaci titulkem "Vítejte v Britálii", což je narážka na to, že časté střídání vlád a politická nestabilita, jež je vlastní Itálii, se stává normálem i za kanálem La Manche.

Skotská premiérka Nicol Sturgeonová prohlásila, že nemá slov, která by popsala tenhle "naprostý binec". Zároveň jí přibyl pádný důvod usilovat o další referendum o skotské nezávislosti. Zatím volá s lídrem labouristů Keirem Starmerem po předčasných volbách. Ten samozřejmě kuje železo, dokud je žhavé. Prohlásil, že "Konzervativní strana už nemá mandát k tomu, aby vystavila zemi dalšímu experimentu".

Konzervativci místo toho horečně hledají nového premiéra. Pretendentů je řada, na prvním místě bývalý ministr financí Rishi Sunak, který podlehl Trussové v letním vnitrostranickém hlasování. Analytici ale nevylučují, že se do boje zapojí i bývalý premiér Boris Johnson. Satirický časopis News Thump ironicky glosoval situaci tak, že za nynějšího stavu může nový premiér vydržet jen do Vánoc.

Nejpodstatnější ovšem je, že Británie politicky a ekonomicky nezvládla brexit. Vize o silné "globální Británii", která bude samostatně plout v globálním moři jako země ekonomických a technologických inovací nesvázaná unijními regulacemi a využívající svou "měkkou moc", se nenaplnila. Místo toho vidíme vnitropolitický chaos.

Jako náhražka měla sloužit silná bezpečnostní angažovanost na Ukrajině a podpora v boji proti ruské agresi. Na to vsadil i Johnson při pokusu zachránit si křeslo na Downing Street. Trussová, která vystupovala ještě v pozici ministryně zahraničí jako jestřáb, na to už čas neměla. Podnikla jediný zahraničně-politický manévr spojený se summitem Evropského politického společenství v Praze, když navrhla Londýn za místo jednoho z dalšího summitů.

Politicky oslabenou Británii mohou bohužel uštěpačně sledovat v Moskvě a v Pekingu jako další důkaz oslabující západní demokracie, která se hroutí pod tíhou neschopnosti demokraticky zvolených politiků vládnout, čelit krizím a geopolitickým výzvám.

Varující je, že to nevidíme jen v Británii, ale i v politicky rozdělených Spojených státech a v mnoha evropských zemích, Česko nevyjímaje. Tento deficit nás může v turbulentní době přijít draho.

Miloš Balabán, Právo