Bitva o Charkovskou oblast ovlivní globální politiku

15.05.2024

Ukrajina zažívá horké chvíle. Rusové zahájili v Charkovské oblasti rozsáhlou ofenzívu. Jejím cílem je dostat ukrajinskou armádu pod tlak zvětšením délky fronty a přinutit ji rozptýlit síly na její pokrytí v situaci, kdy má málo zbraní a lidské síly. Ukrajinské vedení řeší dilema, kde soustředit jednotky k obraně a kde naopak ustoupit.

Nevylučuje se ani útok na druhé největší ukrajinské město, milionový Charkov. Cílem může být blokování města, přerušení pozemního spojení s Kyjevem a přiblížení se k jeho hranicím, aby na něj bylo možné utočit dělostřelectvem. Rusové usilují i o vytvoření nárazníkového pásma podél rusko-ukrajinské hranice, což má Ukrajincům znemožnit používání dronů k útokům na cíle v ruském příhraničí.

Problémem je špatný stav ukrajinských obranných linií. Pozornost vyvolalo veřejné vyjádření Denyse Jaroslavského, velitele ukrajinské speciální průzkumné jednotky, který uvedl, že neexistují. Přitom podle Jaroslavského ukrajinské úřady tvrdily, že budují nákladná obranná zařízení. Nebral si servítky: "Buď to byla nedbalost, nebo korupce. Nebyl to neúspěch. Byla to zrada," řekl.

O vážnosti situace svědčí odvolání velitele operačně-taktického uskupení vojsk Charkov Jurije Haluškina, kterého nahradil zástupce velitele Generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil generál Mychajlo Drapatyj. Do Kyjeva též včera neočekávaně přijel americký ministr zahraničí Antony Blinken k jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

I Američané si vyhodnotili, že výsledek střetu v Charkovské oblasti má zásadní význam pro udržení územní celistvosti země a její další životaschopnost. Pokud by Ruskové u Charkova uspěli zvýšila by se jejich šance na ovládnutí celého Donbasu. Někteří vojenští experti dokonce varují, že pokud se situace kolem Charkova neustojí, hrozí ruský postup až k Dněpru.

Takový scénář by mohla odvrátit další vojenská pomoc Ukrajině schválená po měsících politických tahanic v americkém Kongresu. Právě o ní Blinken se Zelenským jednal, část už Ukrajinci mají a další je na cestě.

Rusové proto s ofenzívou spěchají. Mají ale zřejmě i další cíl: ukázat, že Ukrajina utrpěla vojenský neúspěch ještě před červencovým summitem NATO, což by ji mělo přinutit k rozhovorům s Ruskem.

List New York Times popsal, co je ve hře: vojenský neúspěch u Charkova by mohl signalizovat, že po dvou letech bojů, stovkách tisíc obětí a miliardách dolarů nenastal žádný posun. To zvýší tlak na ukrajinské vůdce, aby zahájili jednání o příměří s Ruskem.

Vedle Rafáhu v Pásmu Gazy představuje bitva u Charkova další neuralgické místo globální politiky. Její výsledek jí výrazně ovlivní.

Miloš Balabán, Právo