Chytrá horákyně

19.05.2022

Válka na Ukrajině mimořádně zvýšila míru ekonomické zranitelnosti Evropy. Signalizují to i nové prognózy Evropské komise. Pokud by vznikly problémy s dodávkami plynu z Ruska očekává se zastavení postpandemického zotavení eurozóny a další růst cen.

Velké obavy z přerušení dodávek plynu panují především v Německu. Pokud by k tomu došlo způsobí to vážnou ekonomickou krizi. Rakouský kancléř Nehammer při návštěvě Prahy odmítl případné embargo na ruský plyn slovy, že "to nepřipadá v úvahu, nejde to ze dne na den".

Takže zatím je v popředí rychlé naplňování zásobníků plynu před zimou. V Česku to má být podle rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely osmdesát procent proti dřívějším třiceti. Horečně se kromě USA hledají noví dodavatelé zkapalněného plynu (LNG). V hledáčku jsou především Katar a Alžírsko.

Katar má nasmlouvány dlouhodobé kontrakty s trhy v Asii až na dva roky dopředu. Jednat se ale musí. Do Prahy má ve druhé polovině roku přijet na pozvání prezidenta Miloše Zemana katarský emír Tamim bin Hamad Sání. Plynová dohoda s Katarem by mohla být velkým finále jeho prezidentství.

Terminály na LNG hlavně v západní Evropě zatím jedou na doraz, neboť pro americký zkapalněný plyn se Evropa stala největším trhem. I když musí přimhouřit obě oči: rejdování obřích tankerů přes Atlantik příliš nepomáhá evropské klimatické politice.

Evropa potřebuje více LNG terminálů i navazujících plynovodů. Jenže jejich výstavba nebo rozšíření je úkol na několik let, a ještě se kvůli rostoucím cenám stavebního materiálu hodně prodraží. Paradoxem je, že Španělsko terminály má a rádo by s dodávkami pomohlo střední a východní Evropě alžírským plynem. Jenže ho nemá jak pořádně dopravit ani do Francie.

Proto EU začíná vůči Rusku manévrovat. Podle agentury Bloomberg Evropská komise na uzavřeném jednání představila plán návodu k tomu, jak si evropští dovozci mohou v Gazprombank otevřít účty v eurech nebo dolarech.

Společnosti by měly jasně prohlásit, že považují své závazky splněné po platbě v těchto měnách v souladu se stávajícími smlouvami a Moskva by neměla od zemí EU vyžadovat, aby v souvislosti s platbami podnikly jakékoli další kroky. Komise zároveň neupřesnila svůj postoj k otevření účtu v Gazprombank v rublech. Taktika chytré horákyně...

Příznačné je, že Německo, Maďarsko, Itálie a Francie plán schválily, Polsko prý postrádá právní jasnost a ostatní jsou zmateni nedostatkem konkrétních pokynů pro otevírání účtů rublech. Realita je taková, že už dvacet evropských společností obchodujících s plynem tak podle Bloombergu učinilo.

Válečné paradoxy pokračují. Sankce jsou trochu prolomeny, plyn teče, a to i přes Ukrajinu, Rusko kasíruje a z Evropy na Ukrajinu míří další zbraně. A konec války není na dohled.

Miloš Balabán, Právo