Davos byl o chaosu, válce a Trumpovi

20.01.2024

Světové ekonomické fórum v Davosu uvedl jeho předseda Klaus Schwab slovy, že "čelíme roztříštěnému světu a rostoucím společenským rozdílům, které vedou k všudypřítomné nejistotě a pesimismu". A podle britského listu The Guardian se ve švýcarském letovisku mluvilo hlavně o chaosu, konfliktech a nové studené válce. Včera 54. konkláve politiků, byznysmenů a akademiků skončila.

V Evropě pokračuje nejkrvavější válka, kterou kontinent zažil od té druhé světové a válka v Gaze hrozí přerůst v širší blízkovýchodní konflikt.

Od Davosu se nedalo čekat, že naznačí cesty, jak situaci uklidnit. Ukrajinský prezident Zelenskyj v předvečer zahájení fóra předložil na setkání poradců pro národní bezpečnost 83 zemí svůj desetibodový mírový plán počítající s plným obnovením suverenity země. Situace na bojišti tomu ale nakloněna není. Americký ministr zahraničí Blinken jen suše konstatoval, že "neexistují žádné vyhlídky na jednání o nastolení dlouhodobého příměří". Jeho švýcarský kolega sice dodal, že mírové rozhovory nejsou možné bez účasti Ruska, jenže to do Davosu z pochopitelných důvodů pozváno nebylo. Diplomacie nefunguje a konflikt zamrzá.

Válka o Gazu s teroristickým Hamásem potrvá podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua až do roku 2025. Zatím rychle přibývají ohniska nestability napříč Blízkým východem.

Za humny Evropy tak budou paralelně pokračovat dva velké konflikty, které pro ni budou velkým bolehlavem. Navíc se musí vyrovnávat s formováním nového světového řádu, který bude určován nekompromisním soupeřením o právo stanovit si nová pravidla hry. Tak z davoské tribuny vylíčil příští léta poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Charakteristickým rysem nového řádu stane "strategická soutěž v éře vzájemné závislosti".

Čínský premiér Li Čchiang kontroval konstatováním, že rostoucí vzájemná závislost je dalším argumentem ve prospěch spolupráce místo konfrontace. Jenže míra vzájemných animozit je už příliš velká a možná budeme vděčni aspoň za "studený mír".

A co Evropa? Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona má být silnější a suverénnější, aby mohla být "třetím pólem" stability tváří v tvář napětí mezi USA a Čínou. Je to ale reálné v současné evropské kondici? Jenže nebude Evropa skutečně donucena se i proti své vůli více osamostatnit na USA po možné výhře Donalda Trumpa v prezidentských volbách?

Fareed Zakaria ve Washington Post podtrhl, že se v Davosu hledala odpověď na klíčovou otázku: Pokud by Trump vyhrál volby a praktikoval to, co káže, co se stane s americkými spojenci, kteří se upnuli na partnerství s Washingtonem? Klaus Schwab má žhavé téma pro příští Davos.

Miloš Balabán, Právo