Diplomatická revoluce a geopolitický posun

17.03.2022

V pondělí se v Římě sešli poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan a člen politbyra Ústředního výboru KS Číny odpovídající za zahraniční politiku Jang Tie-čch. I když byla schůzka naplánována před několika měsíci se širší agendou k americko-čínským vztahům nyní se v centru zájmu ocitla válka na Ukrajině.

Na ruskou invazi na Ukrajině reagují USA novou strategií zadržování Ruska. Dialog s Čínou má v takové situaci mimořádnou váhu. Jak napsal list Asia Times po letech amerického nesouhlasu ohledně čínských územních požadavků v Jihočínském moři, dění v Hongkongu, zacházení s Ujgury vysílají Američané signál, že Čína je nepostradatelným partnerem při hledání východiska z nejhorší krize za poslední generaci. Podle listu jde o diplomatickou revoluci.

Čína navenek manévruje. Zdržela se při hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti odsuzující Rusko. Zdůrazňuje potřebu jednání a dohody, které by vedly k zastavení bojů a vyjádřila respekt k suverenitě Ukrajiny.

Na druhé straně viní USA a NATO z toho, že ke konfliktu přispěly nerespektováním ruských bezpečnostních zájmů, označuje válku stejně jako Rusko za "speciální operaci" a odsuzuje protiruské sankce, které podle slov prezidenta Si Ťin-pchinga jsou novou zátěží už pro tak oslabenou světovou ekonomiku.

Američané chtějí po Číně, aby Rusko nepodporovala. Podle informací ze sedmihodinového jednání v Římě ale teď zřejmě převažuje v Pekingu tendence Moskvu podržet. Americký představitel obeznámený s jednáním uvedl, že se už Čína Rusku rozhodla poskytnout hospodářskou a finanční pomoc.

Pokud se tak stane potvrdí se, že Čína se drží linie "strategického partnerství", které bylo potvrzeno na setkání prezidentů Putina se Siem před zahájením zimní olympiády v Pekingu. Oba dva sdílejí svůj pohled na zásadní strategický cíl, kterým je ukončení americké globální dominance.

Samozřejmě se naskýtá otázka nakolik čínská pomoc více připoutá Rusko k Číně Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvedl, že Putin svou agresí pohřbil roli Ruska jako třetího globálního hráče. Nyní bude hráčem minoritním, kterého si Číňané chytrou politikou ekonomicky podřídí.

Může to ovšem být i součástí procesu rozdělování světa do dvou bloků. Západního v čele s USA a eurasijského s centrální rolí Číny, ve kterém mohou být kromě Ruska i další velcí členové Šanghajské organizace pro spolupráci - Indie a Pákistán i Írán, který v ní má status pozorovatele. Jejich lidský, ekonomický i vojenský potenciál je značný. Nemělo by nám uniknout, že miliardová Indie se nepřipojila k protiruským sankcím, a dokonce zvažuje nákup ropy a umělých hnojiv z Ruska za indické rupie.

Jeden izraelský bezpečnostní analytik předpokládá, že v létě se ocitneme ve zcela jiném světě než na počátku roku. Uvidíme, zda se invaze Ruska stane spouštěčem zásadního geopolitického posunu.

Miloš Balabán, Právo