Dojít k příměří bude složité

03.07.2023

Náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Zalužného rozčílili výtky západních spojenců, že protiofenzíva postupuje pomalu. Bez dalších dodávek zbraní a munice nejsou plány uskutečnitelné. Podpořil ho i prezident Zelenský, který kritizoval Západ za oddalování dodávek letounů F-16 a výcviku pilotů. Zalužný zároveň konstatoval, že nedávná vzpoura wagnerovců situaci na frontě nijak nezměnila i přesto, že řada analytiků spekulovala o tom, že jí může být ruská armáda oslabena.

Nemůže se tak hledat východisko z rýsujícího se válečného patu? Signálem je tajná návštěva ředitele CIA Burnse počátkem června na Ukrajině, o které informoval Washington Post. Ukrajinské vedení mu mělo představit svoji strategii protiofenzívy a jednání s Moskvou o zastavení palby do konce roku.

V médiích mezitím bleskla informace, že oficiální jednání o příměří na Ukrajině mohou začít už tento měsíc. Přinesl ji ruský TASS s odkazem na německou televizi ARD. O údajném plánu na mírová jednání informoval i americký server BNN Network nebo německý Deutschlandfunk.

Nesouvisí s tím utajovaná schůzka představitelů USA, EU, Ukrajiny, Brazílie, Indie, Jihoafrické republiky, Turecka a možná i Číny poslední červnový víkend v Kodani? Na jednání byl přítomen i poradce prezidenta Bidena pro národní bezpečnost Jack Sullivan.

Podle Financial Times měla být schůzka zaměřena na to, aby se klíčové země globálního jihu přidaly k proukrajinské koalici a změnily neutrální stanovisko k ruské válce na Ukrajině. Jeden nejmenovaný evropský diplomat k tomu poznamenal, že si Západ málo uvědomuje nakolik je "zbytek světa" nepřesvědčený o pozici Západu vůči ní. Američanům se to potvrdilo i v průběhu nedávné oficiální návštěvy indického premiéra Nárendra Módího v USA. Tvrdě se drží neutrálního postoje, jež odráží indický zájem: Rusko považuje za mocnost vyrovnávající vliv Číny i významného ekonomického partnera nejen co se týče dodávek zbraní, ale nyní hlavně levnější ruské ropy.

Nakonec tak měla být kodaňská schůzka místem neformální diskuse k posouzení principů mírového urovnání na Ukrajině, i když s tím, že nebude dosaženo nějakého konkrétního výsledku. Účastníci schůzky museli zaznamenat vyjádření čínského diplomata Li Huie, který vedl rozhovory o možnostech realizace čínského mírového plánu. Konstatoval, že pozice Západu, Ukrajiny a Ruska jsou zcela protichůdné. Čína se ale přesto bude dál snažit o diplomatické řešení. Ukazuje hlavně zemím Jihu, že je zatím jediným aktérem, který usiluje o mír.

Ve hře ovšem může být "globální mírový summit", který by podle šéfa kanceláře prezidenta Zelenského Jermaka chtěl Kyjev uspořádat.

Diplomacie se tedy rozhýbala. Dojít k příměří bude nepochybně mimořádně složité. Stejně jako v Koreji nebo ve Vietnamu. Stoletý Henry Kissinger třeba ještě poradí.

Miloš Balabán, Právo