Drahota jako nový normál

12.04.2022

Britský historik Niall Ferguson se na portálu Bloomberg pokusil o predikci dalšího vývoje války na Ukrajině a jejích globálních dopadů. Je spíše pesimistou, válka podle něj rychle neskončí a bude mít podobu vleklého konfliktu, i když může být třeba v květnu vyhlášeno příměří.

Značné budou vedlejší ekonomické dopady války a sankcí. Vidíme dominový efekt růstu cen potravin a energií. Výpadek dodávek obilí a hnojiv z Ukrajiny a Ruska vyvolává velké obavy především na Blízkém východě a v Africe. Vyšší ceny už tak dotovaného chleba by mohly podle varovných hlasů expertů vést v řadě zemí k nepokojům i změnám režimu.

Je bohužel představitelné, že dvěstěmilionová Nigérie nebo stomilionový Egypt zažijí kvůli prudkému zdražování potravin a jejich nedostatku "hladové bouře", které vyvolají politickou nestabilitu a masivní migrační vlny. Do pohybu se mohou dát i desítky milionů lidí. Proti tomu může být "pouze" čtyřmilionová vlna ukrajinských uprchlíků ve východní Evropě pouhou epizodou.

Válka na východě Evropy má ale dopady i na země daleko od ní. V Peru vyvolaly rostoucí ceny pohonných hmot tak rozsáhlé protesty řidičů nákladních vozů, že musel být v hlavním městě Limě vyhlášen mimořádný stav. Na Srí Lance kvůli inflaci a nedostatku nafty a benzinu vypukly masivní protesty proti prezidentovi.

Imunní není ani Západ. Politické a ekonomické problémy fungování západních demokracií jsou teď poněkud upozaděny ruskou invazí na Ukrajinu. Jenže ani s válkou nezmizely.

Francis Fukuyama, který před třemi desítkami let předvídal konec dějin a vítězství liberální demokracie, tvrdí, že díky ukrajinskému odporu vůči Rusům se dočkáme "znovuzrození svobody". Nicméně to se v konfrontaci s až brutálními dopady rostoucích cen energií a zdražováním všeho jeví jako iluzorní. Když krize dopadá i na střední třídu a když už politici bez obalu tvrdí, že drahota bude "novým normálem", ohrožuje to demokracii.

Je to problém i ve Spojených státech. Profesor Georgetownské univerzity a bývalý poradce prezidentů Clintona a Obamy Charles Kupchan napsal, že nejvyšší míra inflace za posledních 40 let zvyšuje riziko návratu k neliberální politice křivdy. Rostoucí ceny energií a potravin jsou jedním z hlavních důvodů, proč hodnocení prezidenta Bidena zůstává nízké, navzdory jeho silné reakci na válku na Ukrajině.

Zajímavým testem jsou francouzské prezidentské volby. Marine Le Penová dýchá prezidentovi Macronovi na záda, jeho znovuzvolení není automaticky jisté. Je vidět, že Žluté vesty jsou stále v živé paměti.

Tento rok tak může být hodně dramatický nejen na Ukrajině.

Miloš Balabán, Právo