Drahý chaos v Rudém moři

20.12.2023

Teroristický útok Hamásu na Izrael a jeho následná válečná odplata s novou naléhavostí připomínají, jak vážnou celosvětovou krizi je dnes schopné vyvolat i relativně malé hnutí s velmi omezenými vojenskými schopnostmi.
Dobrou zprávou je alespoň to, že do bojů se židovským státem se zatím nepustil libanonský Hizballáh podporovaný Íránem, neboť ho zjevně drží na uzdě silná vojenská přítomnost Američanů ve Středozemním moři.Na jihu arabského poloostrova se ale poněkud nečekaně na podporu Hamásu aktivizovali jemenští povstalci Húsiové taktéž podporovaní Íránem, kteří od roku 2015 válčí proti koalici vedené Saúdskou Arábií.


Uskupení desítek tisíc bojovníků ovládajících sever Jemenu disponuje početným arzenálem raket a dronů s jejichž pomocí nyní útočí na lodě v neuralgickém dopravním uzlu - Rudém moři, přes nějž proudí zboží v objemu, který představuje více něž čtyřicet procent mezinárodního obchodu.


Podle mínění bezpečnostních expertů používají Húsiové metody, které sice působí iracionálně, jsou však "dobře vycvičeni v chaosu", a vytvářejí tak zcela nepředvídatelné situace. Ve výsledku tak představují mnohem větší nebezpečí než somálští piráti.
Čtyři z pěti největších námořních přepravních společností už oznámily, že pozastavily plavby přes Rudé moře a odborníci na lodní dopravu uvádějí, že změna tras zvýší jejich náklady, což se následně může projevit v cenách zboží. Problémy mohou nastat i s plynulostí dodavatelských řetězců. Například plavba ze Šanghaje do Rotterdamu přes mys Dobré naděje trvá podle Reuters zhruba o týden déle než přes Rudé moře a Suez.


Stačí připomenout co způsobilo v březnu 2021týdenní uvíznutí obřího kontejnerového plavidla Ever Given v Suezském průplavu. Ztráta každého jednoho dne byla tehdy vyčíslena na téměř deset miliard dolarů, vážně hrozil i kolaps globální kontejnerové přepravy od Los Angeles přes Rotterdam po Šanghaj.


Spojené státy teď posílají do Adenského zálivu letadlovou loď Dwight D. Eisenhower a americký ministr obrany Lloyd Austin ohlásil, že stanou v čele mezinárodní námořní operace "Strážce prosperity" která má ochránit lodní provoz. Američané zároveň nabídli Húsíům, že nebudou bránit úsilí o dosažení trvalého míru v Jemenu výměnou za to, že povstalci zastaví své vojenské operace v Rudém moři.


Ve složitých silokřivkách války v zastoupení, která se v Jemenu vede mezi Saudskou Arábií a Íránem to nebude jednoduché prosadit v praxi. Húsiové americkou nabídku odmítli s tím, že budou námořní operaci čelit. Rozkymácený svět tak čelí v závěru roku hrozbě, že začne eskalovat další konflikt schopný poznamenat většinu zemí planety.

Miloš Balabán, Právo