Dva světy

30.06.2022

Představitelé nejvyspělejších západních zemí G7 v bavorském zámku Elmau kvůli ruské agresi zdůraznili potřebu západní jednoty. Nicméně v debatě o zajištění potravinové a energetické bezpečnosti se ukázal jistý nesoulad.

Spojené státy navrhly zastropovat ceny ruské ropy a plynu, aby Moskva nemohla vydělávat na vysokých cenách energií. EU je zdrženlivá a kancléř Olaf Scholz prohlásil, že pro přípravu takového opatření je potřeba ještě velký kus práce. Taková diplomatická formulace naznačuje, že to není v tuto chvíli příliš průchodné.

Podstatnější je, v jakém globálním kontextu jednání probíhalo. Minulý týden se uskutečnil virtuální summit uskupení BRICS, tj. Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Stefan Aust, vydavatel listu Die Welt, v článku "Vzniká protizápadní blok, mocný jako nikdy" srovnává: země G7 reprezentují 771 milionů lidí, země BRICS 3,2 miliardy s tím, že uskupení může ještě zesílit, neboť o členství se ucházejí Írán a Argentina.

Aust píše o faktické "protizápadní vzpouře" zemí BRICS. Neznepokojuje je válka na Ukrajině, nýbrž zneužívání sankcí a dvojí metry Západu.

Kouzelné je, že na summit G7 byli pozváni právě představitelé Argentiny, JAR a Indie. Druhá nejlidnatější země světa přitom čile kupuje v obřích objemech ruskou ropu, na kterou EU uvalila embargo... Nové globální reálie pak vedou i k tomu, že se země G7 zúčastní listopadového summitu G20 v Indonésii, kam se ohlásil i prezident Putin. Západní výzvy, aby nebyl pozván, nezafungovaly a kancléř Scholz musel v Elmau přiznat, že G7 nechce G20 rozdělovat.

Na summitu bylo také ohlášeno, že země G7 investují do roku 2027 do infrastruktury ve světě 600 miliard dolarů v rámci programu Partnerství pro světovou infrastrukturu a investice (PGII), což má být protiváha čínskému projektu nových hedvábných stezek, který je už realizován od roku 2013.

Jenže podobná iniciativa ohlášená loni na summitu G7 v britském Cornwallu, "Obnovit lepší svět", která počítala dokonce se 40 biliony dolarů na infrastrukturní projekty v rozvojových zemích do roku 2035, šla i podle některých západních médií do ztracena.

Zdá se tedy, že se vrší jedna virtuální iniciativa vedle druhé, zatímco hedvábné stezky se už budují.

Miloš Balabán, Právo