Evropa slepě sklouzává do nové migrační krize
Evropská pohraniční agentura zaznamenala v roce 2022 330 tisíc případů nelegálních přechodů vnějších hranic Evropské unie, což je skoro o dvě třetiny více než předloni a nejvíce za posledních sedm let. Polovina nelegálních přechodů byla zaznamenána na západním Balkánu. Migrují hlavně Syřané, Afghánci a Tunisané. Počet Syřanů se meziročně přibližně zdvojnásobil na 94 tisíc.
Projevilo se to i na česko-slovenské hranici. Nelegální migrace stoupla minulý rok oproti předchozímu o 160 procent. Vyžádalo si to mimořádné nasazení policie i armády. Zima nápor zbrzdila, ale s příchodem jara se může obnovit.
Sýrie a Afghánistán jsou stále zhroucenými státy V Afghánistánu je to po dvacetileté misi NATO frustrující. Tálibán na vládnutí nestačí, a navíc musí čelit aktivitám Islámského státu. O osudu Sýrie rozhodují Turecko, Rusko a Írán a "řízení" migrace z této občanskou válkou rozvrácené země odevzdala EU za úplatu do tureckých rukou.
Kdoví, co se dá očekávat od tureckých prezidentských voleb, kde bude prezident Erdogan obhajovat mandát. Nevyzve opět syrské migranty v rámci tvrdšího přístupu k nim, aby šli o dům dál do Evropy, což by mohla být jedna z karet, která mu může zajistit znovuzvolení?
Roste hrozba vlny desítek milionů afrických běženců, kteří se ocitají vlivem negativních klimatických změn a rostoucích cen potravin na pokraji smrti z hladu. Tlak už pociťuje především Itálie, jejíž nová pravicová vláda je ale odhodlána nelegální migraci tvrdě čelit, což vyvolává i konflikty s dalšími členskými státy Unie.
Řada členských zemí už vystřízlivěla z vítací politiky. Ve Švédsku se kvůli tomu protiimigrační strana Švédských demokratů stala silou rozhodující o vládě. Francie chce přijmout nový azylový zákon umožňující repatriaci nelegálních migrantů bez dokumentů a lidí ohrožujících národní bezpečnost.
Šéf nizozemské vlády Rutte prohlásil, že bez jejich vracení dle dublinských pravidel nepřežije Schengen a rakouský kancléř Nehammer vyzývá Evropskou komisi, aby financovala stavbu plotu na bulharsko-tureckých hranicích.
Fareed Zakaria ve Washington Post se věnoval v jednom svém komentáři i Německu. Upozornil na to, že podle některých odhadů potřebuje Německo ročně 400 tisíc migrantů. Jenže proimigrační politika je nemožná, pokud lidé vidí, že migrace plodí chaos a nezákonnosti. A pokud se toto neodstraní bude vzbuzovat odpor.
Ten může zesilovat i kvůli vlně vražedných útoků nožem proti bezbranným a nic netušícím občanům v posledních týdnech ve Španělsku, Francii a Německu. Ve všech případech byli pachateli migranti. Má to snad být nový normál?
Manfred Weber, lídr frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu uvedl pro web Politico, že Evropa slepě sklouzává do nové migrační krize. Neradostná perspektiva, zvlášť když se k tomu přidá nepředvídatelný vývoj války na Ukrajině.
Miloš Balabán, Právo