Gaza zůstává i po půl roce válečným hlavolamem

08.04.2024

Už půl roku sledujeme další blízkovýchodní drama. Brutální teroristický útok teroristů palestinského Hamásu na Izrael 7. října 2023 s 1 300 oběťmi a více než dvěma stovkami rukojmích se stal spouštěčem konfliktu ovlivňujícího i globální politiku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že židovský stát Hamás "rozdrtí a zničí", došlo k frontálnímu útoku na Gazu, teroristickou základnu palestinských teroristů.

A v tom spočívá největší problém. Hamás měl možnost se na útok dobře připravit o čemž svědčí rozvětvená síť podzemních tunelů využívaných k jeho obraně. Zvnějšku se se může spolehnout na "osu odporu" vůči Izraeli kam patří Írán a jeho spojenci v Libanonu, Iráku, Sýrii a Jemenu. Jemenští Húsiové jsou schopni i s relativně omezenými vojenskými prostředky ochromit klíčovou námořní trasu pro globální obchod v Rudém moři.

Hamás sice utrpěl velké ztráty – Izrael tvrdí, že zlikvidoval 13 tisíc jeho bojovníků, jenže celkem jich má více jak 30 tisíc. Může ale být cenou za zničení Hamásu faktické zničení Gazy pozemními operacemi armády a bombardováním s velkými oběťmi mezi palestinskými civilisty? Uvádí se, že jich dosud zahynulo 33 tisíc. Válka vyvolala uprchlické vlny a humanitární krizi, není dostatek jídla, kvůli blokaci dodávek potravin, vážně omezená je lékařská péče.

Vyvolalo to silnou mezinárodní kritiku Izraele. Nejen v arabských zemích a zemích globálního jihu, ale též v Evropské unii i u největšího izraelského spojence, Spojených států. Tlak administrativy prezidenta Joea Bidena na izraelského premiéra, aby přehodnotil svoji válečnou strategii a směřoval k mírovému řešení krize je v historii americko-izraelských vztahů bezprecedentní. A pro izraelskou vládu muselo být šokem, když i Donald Trump na konto konfliktu prohlásil, že Izrael by měl "dokončit válku" a uzavřít mír.

S válečnou strategií Netanjahua roste nespokojenost i v Izraeli. Ministr válečného kabinetu Gadi Eisenkot už před několika týdny veřejně prohlásil, že absolutní vítězství nad Hamásem je nepravděpodobné a vyzval k novým volbám. Totéž zopakoval počátkem dubna další člen válečného kabinetu Benny Ganc s tím, že je nutné "obnovit důvěru v Izrael a důvěru s Amerikou." V zemi se také začínají množit veřejné protesty proti Netanjahuovi o čemž svědčí nedávná stotisícová demonstrace v Jeruzalémě.

Stále platí, že pokud nedojde k uspokojivému řešení konfliktu kolem Gazy, představuje to trvalé riziko pro stabilitu na Blízkém východě. Pro Spojené státy a Evropu, které musí dnes intenzivně řešit další postup na Ukrajině čelící zvýšenému ruskému vojenskému náporu je to nemalá komplikace. Tlak na Izrael, aby válku ukončil jednáním, tak bude pokračovat.

Miloš Balabán, Právo