Generálové v politice

25.09.2022

Bývalý náčelník Generálního štábu AČR a předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel se chce stát prezidentem. Možná sází na to, že po bývalých generálech je poptávka zvláště v turbulentních časech. Hrdina II. světové války generál Dwight Eisenhower se stal americkým prezidentem v padesátých letech minulého století za studené války.

Čelil vážným bezpečnostním krizím a musel zachovat chladnou hlavu, aby nevypukla nukleární válka se Sovětským svazem. Když končil, neváhal varovat před přílišným vlivem vojensko-průmyslového komplexu na chod americké společnosti.

Eisenhowerův válečný souputník generál Charles de Gaulle byl povolán na post francouzského prezidenta po letech permanentní politické nestability v roce 1958. Provedl Francii koncem koloniální éry, dal jí stabilitu i nezávislejší zahraniční politiku spojenou i s odchodem z vojenských struktur NATO.

Smutnější postavou je generál Colin Powell, Bývalý předseda sboru náčelníků štábů americké armády se stal ministrem zahraničí ve vládě George Bushe ml. Politicky se zdiskreditoval lživým tvrzením o iráckých zbraních hromadného ničení, které měly ospravedlnit americkou invazi do Iráku.

V Česku generálové ve vrcholné politice hráli roli krizových manažerů na postu ministra obrany. Generál Miroslav Vacek převáděl armádu po listopadu 1989 do nových demokratických poměrů, generál Miroslav Kostelka musel řešit v letech 2003-2004 zreálnění rozvojových plánů armády po povodňovém úderu.

Generál Vlastimil Picek stál v čele ministerstva v době, kdy docházelo k přeformátování české politiky, což bylo spojené i s hroutící se Nečasovou vládou, jejímž symbolem bylo mj. osmidenní ministrování Karolíny Peake.

Až do volené funkce to dotáhl generál Hynek Blaško, který se stal za SPD europoslancem. Stranu ale nyní opustil poté, co nesouhlasil s výběrem prezidentského kandidáta (Okamurovo hnutí nominovalo Jaroslava Baštu). Řada bývalých generálů se ale "našla" v komunální politice. Generál Picek např. už osm let úspěšně starostuje v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.

Pavlovo heslo "Vraťme Česku řád a klid" evokuje vojenskou minulost. V armádě je řád, bez kterého by nemohla fungovat. Nicméně vrátit ho zemi spolu s klidem je hodně ambiciózní cíl ve světle současných ekonomických turbulencí, které mohou vrcholit v době ostré kampaně. Pavel by musel prokázat především ekonomickou erudici a sociální empatii.

Uvidíme, co mu poradí bývalý guvernér ČNB a někdejší kandidát TOP 09 na post pražského primátora Zdeněk Tůma jako jeho hlavní ekonomický poradce. Třeba proti šéfovi odborů Josefovi Středulovi, který se v ekonomice vyzná excelentně, to bude mít hodně těžké.

Miloš Balabán, Právo