Havajská apokalypsa

14.08.2023

Letošní léto přineslo už dvě požární apokalypsy. Rozsáhlé požáry zachvátily minulý měsíc řecký ostrov Rhodos, nyní hořelo na Havajském ostrově Maui. Jedná se o nejtragičtější požár ve Spojených státech za posledních 100 let. Obětí je už skoro sto, ale jejich počet zřejmě stoupne, neboť se pohřešují stovky lidí. Rozsah tragédie demonstruje historické město Lahaina na západním pobřeží ostrova, kde požár sežehl tisíc domů.

I když Rhodos a Maui jsou od sebe vzdáleny tisíce kilometrů požáry na obou ostrovech mají podobnou hlavní příčinu: abnormální sucho. Podle amerického monitoringu sucha čtrnáct procent území Havaje trpí vážným a středním suchem, zatímco osmdesát procent je klasifikováno jako abnormálně suché. Američtí experti vypočítali, že na devadesáti procentech území Havaje prší méně než před sto lety, přičemž období od roku 2008 pak bylo obzvláště suché.

Za takových podmínek je pravděpodobnost vzniku požáru velmi vysoká. Spojení velmi vysoké teploty, nízké vlhkosti a silnějšího větru – v tomto případě z hurikánu Dora, který prošel kolem Havaje - jsou pak spolehlivou požární roznětkou. Přidává se k tomu ještě jeden překvapivý faktor: vědci už před časem zjistili, že některé části havajských ostrovů jsou pokryty nepůvodními trávami, které jsou hořlavější než původní rostliny.

Podobně jako v Řecku, ale i na Havaji bylo přitom riziko požárů podceněno, resp. nevěnovala se dostatečná pozornost prevenci. Podle CNN havajské úřady minulý rok zveřejnily zprávu o pravděpodobných hrozbách pro obyvatele státu. Na prvních místech se ocitly tsunami, zemětřesení a sopečná nebezpečí, naopak riziko lesních požárů bylo hodnoceno jako nízké. Proto se s nimi příliš nepočítalo v civilním nouzovém plánování.

Projevilo se to pak bezprostředně v průběhu záchranných prací, které ukázaly, že úřady nebyly na katastrofu připraveny. Odrazilo se to jak v počtu obětí, tak i v obrovských materiálních ztrátách, které americké úřady předběžně odhadly na šest miliard dolarů.

Stejně jako pro Řeky, tak i pro Američany na Havaji jsou požáry varováním i výzvou. Jsou výrazně závislí na příjmech z turistického ruchu a aby si ho udrželi budou muset více promýšlet způsoby ochrany a prevence proti požárům. Zabere to zřejmě roky, nutný bude i komplexnější přístup. A nebude to s ohledem na klimatické změny jednoduché ani levné.

Může to ovšem platit i pro Česko, kde musíme vnímat varování OSN, že extrémní lesní požáry mohou být mnohem častější s rozšířením do oblastí, které dosud nebyly negativními klimatickými změnami tak zasaženy.

Miloš Balabán, Právo