Jaderná partie a misky vah

06.04.2023

Rusko se rozhodlo rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Expert britského think-tanku Chatham House Keir Giles zhodnotil tento krok jako další projev "jaderného odstrašování", jehož cílem je přinutit západní lídry, aby přehodnotili poskytování vojenské pomoci Ukrajině, resp. aby s ní přestali.

Zatím se nezdá, že by to mělo na pomoc Ukrajině nějaký vliv. K určité míře znejistění ale přesto mohlo dojít. Giles uvádí, že Rusové využívají "informačního ekosystému", který zesiluje a pohrává si s jadernými hrozbami, přičemž to není jen ekosystém ruský, nýbrž i západních médií. Vidíme zde další rovinu intenzivní informační války, která se vede v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Projevila se i u nás. Ministryně obrany Jana Černochová v neděli prohlásila, že případné použití taktických jaderných zbraní na Ukrajině by neznamenalo ohrožení pro české občany.

Je tomu skutečně tak? Přední český expert na jaderné zbraně Michal Smetana z Pražského centra pro výzkum míru FSV UK soudí, že i když taktické jaderné zbraně používané na bojišti mívají nižší výbušnou sílu i kratší dostřel, mohou mít ničivé následky s tím, že pokud by šlo o nějaký rozsáhlejší výbuch, tak je to něco, co může postihnout nejen Ukrajinu, ale i Evropu v širším měřítku.

NATO by bylo konfrontováno s těžkým vojensko-politickým dilematem, jak na takový vývoj situace reagovat. Situace by mohla připomínat další karibskou krizi. A pominout nelze okamžitý růst ekonomické nejistoty po celém světě i paniku občanů obávajících se jaderné války. Sekundární dopady použití taktické jaderné zbraně by prostě byly značné.

Ano, zatím to můžeme považovat za určitý katastrofický scénář. Především politické náklady použití jaderné zbraně by byly pro Rusko značné. Ruští experti se shodují, že by okamžitě přišlo o sympatie a podporu Číny a dalších rozvojových zemí, kteří jsou de facto ruskými spojenci nebo mají k válce na Ukrajině neutrální vztah.

Přesto je třeba brát v úvahu, že hranice "nemožného" a "červené čáry" se za víc, než rok války stále posouvají a že riziko použití taktické jaderné zbraně nemusí být ve válce, která už je objektivně válkou mezi Západem a Ruskem, nenulové.

Na misce vah je další eskalace konfliktu i s tímto rizikem nebo jeho deeskalace s pomocí diplomacie. Vezměme tak za slovo ministryni Černochovou, která řekla: "Je jedno, jestli moderátorem bude Západ nebo země, které budou mít k Rusku blízko. Celý svět musí udělat vše pro to, aby ty hrůzy co nejdřív skončily. Pokud se najde někdo, kdo toho bude schopen tak mu zatleskám. Bude mi jedno pokud to bude Čína", uvedla Černochová.

Silná a překvapivá slova vyřčená možná i pod tlakem nepříjemné reality na ukrajinské frontě. Uvidíme, co se odehraje v příštích dnech a týdnech. 

Miloš Balabán, Právo