Jen síla stačit nemusí

08.03.2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij hovoří o cíli vzít si zpět celé okupované území Ukrajiny.

Ministr zahraničí Jan Lipavský včera v Právu uvedl, že mír na Ukrajině nastane, až obnoví kontrolu nad svými hranicemi a její armáda a země bude tak silná, že se Rusko nebude pokoušet ve válce pokračovat. A národní poradce pro bezpečnost Tomáš Pojar řekl, že ruskou armádu na Ukrajině lze zastavit pouze silou a pak může nastat čas pro diplomacii.

Jsou to ideální scénáře, nicméně je třeba vidět válečnou realitu. Boje o Bachmut ukazují limity válčících stran. Rusové postupují o pár kilometrů a Ukrajinci se ve svých pozicích ostře brání. Ruské i ukrajinské ztráty jsou značné. Nebylo by to stejné v případě ukrajinského protiútoku proti opevněným Rusům na frontě mezi Ruskem a východní stranou delty Dněpru, včetně pobřeží Azovského moře a šíje vedoucí na Krym?

Útok na Krym hrozí eskalací konfliktu. Je zde základna ruské černomořské flotily a poloostrov tak má pro Rusko vysokou strategickou hodnotu. V případě jeho ohrožení se nedá vyloučit z ruské strany ani použití krajních prostředků, včetně použití jaderných zbraní.

Západ vyjadřuje odhodlání podporovat Ukrajinu tak dlouho jak bude potřeba, včetně zbraní. Nepředbíhají ale sliby skutečné možnosti? Poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Bushe ml. Stephen Hadley uvedl, že Západ je s dodávkami o šest měsíců pozadu. Pokud by nakonec došlo k nějaké větší ruské ofenzívě Ukrajinci by se mohli ocitnout ve složité situaci. Zásoby zbraní na Západě se zároveň tenčí a průmysl jich více vyrábět nestíhá.

Ekonomická situace Ukrajiny není dobrá, HDP poklesl o více než třicet procent. To nemůže kompenzovat ani západní ekonomická pomoc. Ruskou invazi naopak nezastavují ani rozsáhlé sankce. Pomáhá k tomu i to, že je nezavedly Čína, Indie a další země globálního jihu.

Bývalý zahraničněpolitický poradce prezidenta Clintona profesor Georgetownské univerzity Charles Kupchan na webu Reponsible Statecraft tak kousl do hodně kyselého jablka, když varoval před vyvoláváním nerealistických očekávání: Zelenskyj je podle něj inspirativní a efektivní válečný vůdce, ale riskuje, že přehnané sliby mu potenciálně politicky svazují ruce, pokud by potřeboval omezit své válečné cíle.

Není možné vyloučit vojenský pat a zamrznutí konfliktu. Vojenská pomoc Západu by musela pokračovat dál, zároveň ale může taková situace otevřít prostor k diplomatickým jednáním. Západ, a hlavně Washington na to musí být připraven. Nevyužití "okna příležitostí" by totiž mohlo přinést nechtěné komplikace pro udržení jednoty Západu.

Lídři NATO musí brát v potaz riziko klesající podpory veřejnosti pro pomoc Ukrajině. Signály existují. V USA se silněji ozývají se hlasy, že je třeba pomoc Ukrajině omezit. Má to spojitost s prezidentskými volbami, které se blíží.

Nemohou republikáni ovládající Sněmovnu reprezentantů zvolit jako součást předvolební kampaně strategii neoizolacionismu se vzýváním hesla Amerika na prvním místě?

A pak je zde ve hře i širší mezinárodní scéna. Není pochyb o tom, že na mnoho rozvojových ekonomik má ruská válka na Ukrajině negativní ekonomický dopad a je pro ně nadějí, že se najde nějaké diplomatické východisko. Západ i to musí brát v potaz.

Na misku vah je tak třeba opět položit efektivní strategii zadržování kombinující sílu a diplomacii, i když výsledek nemusí být vždy stoprocentní. 

Miloš Balabán, Právo