Katarské trable
Fotbalové mistrovství světa v čase adventu? Donedávna pro Západ nepředstavitelná věc se v příštích čtyřech týdnech zhmotní v realitu. A to v Kataru, malé, ale díky obrovským zásobám plynu mimořádně bohaté zemi, která se dosud žádného mistrovství nezúčastnila. V létě by se mistrovství nemohlo konat kvůli extrémnímu horku.
Když před dvanácti lety rozhodla FIFA o přidělení mistrovství Kataru bralo se to jako projev korupce. Německý bulvární deník Bild tehdy v článku pod titulkem Qatarstrophe napsal, že "jediným vysvětlením tohoto rozhodnutí je, že FIFA prodala mistrovství světa šejkům z ministátu v poušti, žádné jiné vysvětlení neexistuje."
Realitou tak je nejdražší světové mistrovství v kopané v historii. Sedm nových stadionů, desítky nových hotelů, nové letiště, silnice a metro přišly na astronomických 220 miliard dolarů.
Protože 85 procent ze tří milionů obyvatel země jsou zahraniční pracovníci z chudých zemí východní Afriky a jižní a jihovýchodní Asie, byli to právě oni, co to všechno postavili. Organizace na ochranu lidských práv přitom dlouhodobě poukazovaly na drsné pracovní podmínky, které na stavbách panovaly. Katarské úřady potvrdily, že zde zahynulo 38 dělníků. Panuje ovšem podezření, že jich zemřely tisíce.
S lidskými právy v Kataru to podle západních měřítek také není nic moc. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Ženy nemají stejná práva jako muži, trestná je i homosexualita.
Takže jsou logické výzvy ze strany katarských úřadů a představitelů FIFA vůči více než milionu fanoušků, kteří mají na šampionát přijet, aby "zmírnili svoji politickou kritiku a respektovali turnaj pro jeho historickou jedinečnost." Uvidíme, zda to klapne. Dost se třeba řeší, co nastane, když v hledištích stadionů eventuálně zavlají duhové vlajky...
FIFA dostala země Západu do poněkud trapné situace. Na zimní olympiádu v čínské metropoli v Pekingu uvalily, kvůli porušování lidských práv v Číně diplomatický bojkot. V případě Kataru je ticho po pěšině.
A když zazněla alespoň kritika od některých německých vládních politiků reagoval na ní katarský místopředseda vlády a ministr zahraničí Šejk Muhammad bin Abdar Rahmán Sání v interview listu Frankfurter Allgemeine Zeitung velmi rázně: "Na jedné straně je německé obyvatelstvo dezinformováno vládními politiky, ale na druhé straně s námi vláda nemá žádný problém, pokud jde o energetická partnerství nebo investice."
Ano, dnes rozhoduje hlavně plyn. Politické pokrytectví a dvojí metry mají prostě opět navrch.
Miloš Balabán, Právo