Krize jako příležitost?

18.03.2022

Po úprku Západu z Afghánistánu v létě minulého roku měla Evropa velké obavy z toho, že se miliony Afghánců dají ze strachu před Tálibánem na pochod. Evropští diplomaté se rozjeli do střední a jižní Asie, aby tuto hrozbu odvrátili. Evropa byla ochotna poskytnout velké sumy sousedům Pákistánu, aby odtud Afghánci neodcházeli. Urychleně se stavěly nové hraniční zdi. Stačí vzpomenout tu, která vyrostla na turecko-íránské hranici.

Těžko si ovšem někdo před půl rokem dokázal představit, že v Evropě vypukne ruskou invazí na Ukrajinu horká válka, která dá do pohybu obří uprchlickou vlnu. Dnes je sice ve světě v migračním pohybu přes 82 milionů lidí, jenže exodus tři milionů lidí, kteří se dali na pochod v průběhu necelého měsíce je podle OSN nejrychleji rostoucí utečeneckou krizí na území Evropy od konce II. světové války. OSN předpovídá, že uprchlíků mohou být až čtyř miliony.

Pod velkým tlakem je především Polsko se dvěma miliony. Po statisících uprchlíky počítají v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku.

Je to po pandemii další velký zátěžový test fungování struktur státu v oblasti sociální politiky, zdravotnictví, školství a bezpečnosti. Zatím to státy zvládají, nicméně už na hranici kapacit. Těžko se lze obejít bez pomoci zbytku EU. Musíme přitom počítat, že tu uprchlíci budou delší dobu.

To ostatně naznačují i unijní pravidla oznámená minulý týden: ukrajinským státním příslušníkům bude nabídnuta dočasná ochrana kdekoli v bloku 27 zemí po dobu až tří let, v závislosti na podmínkách. Budou mít právo žít, studovat a pracovat v EU.

Zjevně se počítá s tím, že situace na Ukrajině může být dlouho přinejmenším nestabilní. Jednání o ukončení války se mohou táhnout, nelze vyloučit ani delší zamrzlý konflikt. I obnova země bude složitá, pokud už dnes Ukrajina vyčíslila škody na 500 miliard dolarů. Navíc zemi kvůli ekonomické situaci, opustili již před válkou miliony Ukrajinců.

Takže se v Česku neobejdeme bez rozsáhlé integrační strategie přišedších uprchlíků do společnosti. Současnou krizi lze ale chápat i jako příležitost. Ukrajinci nám mohou pomoci na trhu práce i s kvalifikovanou pracovní silou. Nástup ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému se nám za pár let bohatě zúročí.

Přeci jenom ale jedna pochybnost zůstává. Odliv sil i "mozků" z Ukrajiny ztíží její budoucí situaci. Časem bychom se tedy měli zamyslet i nad tím, jak pomáhat s politikou návratu domů, bude-li to vůbec možné...

Miloš Balabán, Právo