Krotký pirátský boj

25.05.2022

Titulek článku Jana Lipavského v pondělním Právu Neblábolíme, bojujeme za svobodné a prosperující Česko byl lákavý (https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-neblabolime-bojujeme-za-svobodne-a-prosperujici-cesko-a-evropu-jan-lipavsky-40397847#utm_content=ribbonnews&utm_term=Lipavsk%C3%BD&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz)

Člověk si mohl představit, že ministr chce vyložit na stůl aktuální priority zahraniční politiky nebo ukázat co všechno dělají Piráti ve vládě pro zachování ekonomické a sociální stability v Česku protože, co naplat, předseda Pirátů, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš je zatím neviditelný a pirátský ministr pro legislativu Michal Šalamoun jakbysmet.

Obsah článku ale zklamal. Výčet toho, co všechno děláme proti Putinově válce na Ukrajině je vcelku známou věcí. Nebude ale česká diplomacie postavena v době našeho předsednictví v EU i do role moderátora procesu hledání diplomatického řešení konfliktu, který už začíná neúměrně zatěžuje bezpečnost i ekonomiku Evropy? Stačí se začíst do řady článků renomovaných expertů a novinářů v řadě významných evropských médií. Neměl by ministr nastínit co by v této souvislosti mohla česká diplomacie dělat?

Jan Lipavský se pokusil konflikt a jeho dopady hodně provázat s ekonomickým děním doma, ale moc se mu to nepovedlo. Třeba věta, že Putinflace zvyšuje ceny energií a potravin je dost laciná. Jistě, válka má na ekonomiku vliv, jenže o míře dopadů rozhoduje svým konáním hlavně vláda. A když už to Lipavský nakousl, čekal bych od pirátů spíš návrhy, jak se postavit ke skokovému růstu cen energií, bydlení a potravin, což už začíná ohrožovat i střední třídu a koneckonců i mladé pirátské voliče.

A vědí piráti o průzkumu společnosti PAQ Research pro Český rozhlas, že se počet lidí ohrožených chudobou zvedl z devíti na šestnáct procent? A mohli by nastínit recept pro mladou a střední generaci, kterým dramaticky rostou hypotéky, což hrozí sociálním kolapsem? Úplně za všechno fakt Putin nemůže.

Zajímavé jsou i teze o tom, že se naše vláda i v nynější mimořádně těžké době chová odpovědně jen jí to kazí svými obstrukcemi opozice. Holt máme demokracii, s tím se nedá nic moc dělat, pokud se nechceme podobat dvěma totalitním říším - Číně a Rusku, které ministr Lipavský v článku zmínil.

Nepřestává ani udivovat i fascinace Andrejem Babišem, který má prý jediný cíl zachránit své, na dotacích závislé drůbežářsko-mediální impérium. Poté co ho pětikoalice odstavila od politické moci to spíš zavání hledáním vnitřního nepřítele a odváděním pozornosti.

Všechno řečené bezprostředně souvisí se zahraniční a bezpečnostní politikou státu. Ten si může klást v této oblasti mnohé ambiciózní cíle, nicméně jedním ze základů je společenská koheze. Pokud není, je ohrožena odolnost státu vůči vnitřním i vnějším hrozbám. V Černínu to musí dobře vědět.

Sečteno a podtrženo: vylíčení boje pirátů za svobodné a prosperující Česko si vyžaduje víc konkrétnosti. A možná i přiznání, proč zkrotli a proč se jim nedaří v pětikoalici prosazovat to, co by chtěli.

Miloš Balabán, Právo