Leopardí tanec

16.05.2022

Ruská invaze na Ukrajinu polila NATO "živou vodou", mozková smrt je zapomenuta, Německo se odpoutalo od role pacifistické mocnosti s cílem stát se plnohodnotným evropským vojenským aktérem.

Spojené státy resuscitovaly zákon o půjče a pronájmu, aby mohly dodávat Ukrajině masivně zbraně. Dosud na to vydaly 47 miliard dolarů.

Američtí bezpečnostní experti William Hartung a Ben Freeman na webu Responsible Statecraft uvedli, že tato částka odpovídá ročnímu rozpočtu amerického ministerstva zahraničí a přesahuje výdaje, které Bidenova administrativa vydělila na boj s klimatickými změnami.

Staří členové NATO zaveleli směrem k těm novým: vyprázdněte své zbrojní sklady a pošlete vaše zastaralé tanky a bojová vozidla na Ukrajinu. Ukrajinská armáda s nimi umí zacházet a nejsou zase až tak špatné, aby proti Rusům nestačily, a my vám to nahradíme.

Německo rozjelo akci "kulový blesk". Svou těžkou bojovou techniku nechce na Ukrajinu dodávat, a tak nabízí těm co "vyčistí sklady", že jim za to darem dodá techniku o něco modernější. Došla řada i na Česko a na stole se po návštěvě premiéra Fialy v Berlíně u kancléře Scholze objevila možnost, že za nemodernizované tanky T-72 může dostat německé leopardy.

Vojáci a experti ale zpozorněli, když ministryně obrany Jana Černochová na dotaz, zda by Česko získalo tanky Leopard 1 ze 70. let nebo podstatně modernější stroje Leopard 2 uvedla, že by šlo o modifikaci "někde uprostřed". Bývalý náčelník Generálního štábu AČR a také tankista Jiří Šedivý to odmítl: pořízení Leopardu 1 označil za hloupost, neboť bychom se vrátili do 60. let. Jedničky jsou podle něj partnery pro naše starší tanky T55A.

Prostě na obraně si musí připomínat, že darovanému koni je třeba pořádně hledět na zuby, abychom nedostali staré železo. Nakonec tak ministryně ponese ve středu na vládu návrh na získání darem zhruba 20 Leopardů 2A4, které má ve výzbroji Rakousko, či Polsko a zároveň zakoupení 40 dalších tanků v nejmodernější verzi L2A7, které nakoupilo Maďarsko či Dánsko a které již používá Bundeswehr. Cena? 15-20 miliard korun.

Není to málo, ovšem v nové bezpečnostní situaci, ve které se nacházíme by to mohla být odpovídající investice, pokud jí bude ministerstvo dobře řídit. I když se překopává koncepce výstavby armády, kde byl na prvním místě nákup bojových vozidel pěchoty, který je zatím u ledu. Koncepce tak už připomíná hru na náhodu, protože to není jediný případ, kdy se mění armádní priority.

Dojde tak k urychlení modernizace tankového vojska, starší leopardy mohou sloužit k výcviku a novější k tomu, co je teď hlavní: obrana teritoria ČR. Určitě překonávají i ruskou techniku, kterou teď na Ukrajině vidíme. Důležité je, že je vyrobí český obranný průmysl ve spolupráci s německou firmou KMW a tím velká část hodnoty zakázky zůstane v české ekonomice. Takže bychom měli mít zbraně i ono máslo.

Ostatně to by teď měla být vždy zásadní a nepřekročitelná podmínka jakýchkoliv budoucích zbrojních zakázek. V krizových letech, které nás čekají to ani jinak nepůjde.

Miloš Balabán, Právo