Limity evropské nezávislosti

06.08.2022

Evropa žije v obavách z nedostatku ruského plynu v nejbližších měsících, strašákem ale zůstává i narušení globálních dodavatelských řetězců. Bez jejich fungování je ohrožen především automobilový průmysl, beztak už delší dobu zasažený nedostatkem čipů.

Může se situace změnit k lepšímu? Jisté to není především kvůli závislosti Evropy na Číně. Ta nyní uplatňuje politiku nulové tolerance proti covidu, což vede v případě objevení nákazy automaticky k plošným lockdownům. Dvouměsíční uzávěra byla tak na jaře uvalena na globální logistické a finanční centrum Šanghaj. A kvůli některým ohniskům nákazy ve městě hrozí opět.

Pro evropskou a světovou ekonomiku by to byla pohroma. Stačí jedno srovnání: největší evropský přístav Rotterdam odbaví ročně asi 16 milionů kontejnerů, v Šanghaji je to o dvacet milionů víc.

Navíc je nutné brát v potaz i částečně paralyzovanou železniční dopravu mezi Evropou a Asií, kvůli válce na Ukrajině a sankcím. Opět se dostává do popředí otázka přemístění klíčových výrob blíže Evropě nebo přímo do Evropy, kvůli zkracování dodavatelských řetězců.

Zelená ministryně zahraničí v německé vládě Baerbocková a její kolega, ministr hospodářství a klimatu Habeck si vytyčili za cíl snížit ekonomickou závislost na Pekingu.

Jaká jsou fakta? Podle hrubých odhadů časopisu The Economist z 15 nejhodnotnějších německých firem kotovaných na burze má deset z nich nejméně desetinu svých příjmů z Číny.

Tři velké automobilky - VW, BMW a Daimler a výrobce polovodičů Infineon na odbytu v Číně závisí. Není divu, že německý byznys hledí na snahy zelených ministrů kriticky.

I velký německý atlantista, bývalý špičkový diplomat a předseda vlivné Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger to zformuloval v listu Die Welt jasně: "Odvrácení se od Číny? Jestli tu chceme masovou nezaměstnanost, tak prosím."

Zvyšovat ekonomickou autonomii Evropy a tím snižovat její zranitelnost je jistě potřebné. Jenže to naráží na značné limity, v prvé řadě ekonomické. Paralelně řešit Green Deal, surovinovou nezávislost na Rusku, posilování té ekonomické na Číně, a ještě k tomu více zbrojit dá Evropě zabrat.

Miloš Balabán, Právo