Magdeburg je pro Německo drsný závěr krizového roku
Útok v Magdeburgu, jehož pachatel, padesátiletý lékař ze Saudské Arábie, najel vozem najel do davu na vánočním trhu a usmrtil přitom pět lidí, je tečkou za nepovedeným německým rokem. V zemi panuje ekonomická recese vyvolaná i nezvládnutým Green Dealem, v krizi jsou páteřní odvětví německého průmyslu, nezvládaná migrace přepisuje německou politickou mapu. Německo proto míří k předčasným parlamentním volbám následujícím po rozpadu stávající vládní koalice.
Magdeburg připomenul podobný útok před osmi lety na vánočním trhu v Berlíně, kde tuniský džihádista zabil nákladním autem 12 lidí. Odpovídal strategii Islámského státu: útočit na symboly křesťanství, kam patří i vánoční trhy.
Motivace pachatele z Magdeburgu je ovšem zatím nejasná. Z vyšetřování plyne, že nebyl islamista a nechtěl podporovat Islámský stát, byl naopak islamofob, i když se narodil a vyrůstal jako muslim. Dokonce ve svých příspěvcích na sociálních sítích obviňoval Německo, že podporuje islamizaci, což ho prý mělo vést i k podpoře Alternativy pro Německo. Ministryně vnitra Nancy Faeserová nicméně uvedla, že nemůže potvrdit blízkost pachatele k žádné politické straně.
Úřadům ale nebyl neznámý. V roce 2013 byl odsouzen za vyhrožování zabití Němcům, varování o jeho nebezpečnosti přišlo i ze Saudské Arábie. Nechávaly ho přesto být.
Moritz Eichorn v Berliner Zeitung k tomu napsal, že stát je zavalen přijetím stovek tisíc uprchlíků, jejichž identita nebyla nikdy zjištěna. A není v jeho silách prověřovat nespočet varování před islamistickými hrozbami, předvídat radikalizaci tisíců traumatizovaných lidí. Vede to podle Eichorna ke ztrátě kontroly nad bezpečnostní situací.
Průzkum institutu Forschergruppe Wahlen přitom ukázal, že třetina voličů označila migraci za nejdůležitější problém, větší, než je ekonomická krize. Je to voda na mlýn protiimigrační AfD, která je v průzkumech před volbami na druhém místě s devatenáctiprocentní podporou. Předsedkyně strany Alice Weidelová v reakci na útok už položila otázku "Kdy toto šílenství skončí?"
Na místě útoku kancléř Olaf Scholz vyzval Němce tváří v tvář tragédii k tomu, aby "stáli spolu," i za účasti hlavního vyzyvatele ve volbách, předsedy Křesťanskodemokratické unie Friedricha Merze. Němci si ale mohou spíš dnes vzpomenout na slova kancléřky Angely Merkelové z roku 2015, že zvládnou příchod obří migrační vlny milionu běženců. Realita je dnes jiná.
Navíc zpoza oceánu slyší vzkaz blízkého spolupracovníka Donalda Trumpa Elona Muska, že Scholz je nekompetentní hlupák, který by měl po útoku odstoupit, a že Německo může zachránit jen AfD. Závěr roku je tak pro Německo hodně drsný.
Miloš Balabán, Právo