Miliardy na obranu a hra hvězd

04.07.2022

V době ekonomické krize bude pro ministryni obrany Janu Černochovou složité obhajovat prudké navyšování rozpočtu na obranu v řádů desítek miliard korun. I když si může pomáhat argumenty o zhoršení bezpečnostní situace v Evropě kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Aktuálně řeší, co dělat se zděděným tendrem na nová bojová vozidla pěchoty. Podle ministryně má genetické vady, které se teď snažíme opravit. Asi to nepůjde a vše směřuje k tomu, že nakonec dojde k dohodě o zakázce na BVP na úrovni mezi vládami. Tento postup zvolilo Maďarsko nebo Slovensko.

Pokud je naším strategickým partnerem Německo, vláda by neměla váhat. Jenže i tak těžko zakázku zrealizujeme za původní cenu okolo 50 miliard korun s ohledem na růst cen.

Vybírá se i nový nadzvukový letoun. Podle velvyslance Švédska v ČR Jörgensena dostaneme nabídku na bezplatný převod nynějších gripenů s možností modernizace a zakoupení dalších nejmodernějších verzí Gripen E. Finančně by to ve srovnání se zvažovanými americkými stíhačkami F-35 vyšlo určitě levněji.

Ministryně tudíž potřebuje kvalifikované rady. Hodně od "nejvyššího vojáka", náčelníka Generálního štábu, který má být nejen bojovníkem, ale v současné velmi složité mezinárodní situaci v prvé řadě stratégem a diplomatem.

Ministryně neuspěla se svým výběrem na pozici nového náčelníka z těch sloužících generálů, kteří mohli připadat v úvahu. Přišla tak s nevídanou inovací v rámci NATO: prosadila si brigádního generála v záloze Karla Řehku, který byl z armády dva roky pryč a zastával funkci ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Dikce novelizovaného č. 221/1999 sb. zákona o vojácích z povolání z roku 2015, podle které je určen kariérní řád, je přitom jednoznačná: kandidátem na funkci náčelníka Generálního štábu může být pouze někdo ze skupiny generálporučíků. Jejich funkce, hodnost, plat a zařazení na služební místo se totiž odvíjí od jejich kvalifikace, výsluhy v hodnosti a služebního hodnocení.

Nesystémovou "hrou hvězd" se nabourala armádní personalistika a související kariérní řád stanovený zákonem. Ani bych se nedivil, kdyby znejistěli i naši spojenci, kteří si mohou klást otázku, zda není armáda v nějaké personální krizi, když se přijímá tak nestandardní rozhodnutí. Nemůže je v tom utvrdit i ministryní obrany avizovaný hromadný odchod dalších 11 generálů z armády?

Nový náčelník, bleskově povýšený na generálmajora, tak určitě nebude mít jednoduchou pozici bez potřebného hlubšího vhledu do fungování Generálního štábu a ministerstva a širších souvislostí dosud přijímaných rozhodnutí o výstavbě armády, které se týkají i akvizic. Sto dní hájení ale určitě mít nebude.

Miloš Balabán, Právo