Mučivý rok
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgijevová řekla na probíhajícím světovém ekonomickém fóru v Davosu, že "čelíme možnému souběhu kalamitních událostí", kterými jsou hlavně ruská invaze na Ukrajinu a dopady pandemie. Ekonomickou obnovu států ztěžuje rostoucí inflace.
Americká ministryně financí Janet Yellenová pak s překvapivou otevřeností zhodnotila současnou pozici USA a Evropy.
Varovala prezidenta Bidena, že sankce proti Rusku a jeho odvetné sankce proti USA a Evropě mohou svět uvrhnout do hluboké recese. Evropa přišla o ruská hnojiva a pšenici, ropu chce "vypnout" s výjimkami do konce letošního roku. Plyn se ještě kupuje, nicméně hledá se za něj náhrada z Kataru a Alžíru. Chce si pořizovat i americký zkapalněný plyn bez ohledu na to, že je mnohem dražší. "Ozelenění" Evropy se má stát východiskem z energetických pastí. Jenže k tomu potřebuje čínské solární panely a větrníky, které ještě nejsou ani vyrobeny.
Yelenová také zapochybovala o tom, že odklonem od ruských energií Evropa poškodí ruskou ekonomiku. Menší objemy dodávek budou kompenzovány růstem cen ropy a plynu.
Společnosti Rystad Energy prognózuje, že pokud bude válka na Ukrajině pokračovat, v zimě se cena tisíce krychlových metrů plynu vyšplhá na 3500 dolarů. A deklarované snižování závislosti na ruském plynu vytváří tlak na růst cen LNG. A aby toho nebylo málo úplně nesedí ani evropské plány: evropský REPowerEU stanovuje ambiciózní cíl snížit závislost na ruském plynu do konce roku o 66 procent, jenže to je v rozporu s dalším cílem - naplnit evropské plynové zásobníky do 1. listopadu na 80 procent.
Situaci nevidí růžově ani Washington Post. V dubnu napsal, že ať se stane cokoliv, příští rok a půl bude pro Evropu mučivý: vysoké ceny energií zasáhnou celý svět a vlády si budou muset lámat hlavu nad tím, jak zajistit chod továren, elektráren a tepláren.
Za vodou nejsou ani USA. Administrativa podporuje Evropu, aby se zbavila ruské ropy a za to jí posílá ropu americkou ze strategických rezerv. Jenže to dopadá na amerického spotřebitele, neboť se i tam zdražuje benzín. Není tak divu, že popularita prezidenta Bidena už klesla na nejnižší úroveň jeho prezidentství. Před listopadovými kongresovými volbami je to pro demokraty špatná zpráva Sankční válka může nakonec nemalou měrou přispět k vítězství republikánů a opětovnému nástupu Donalda Trumpa k moci.
Ukončení války na Ukrajině, resp. deeskalace bojů by mohlo pomoci vyhnout se řadě slepých uliček. Jenže to je pro Ukrajinu i Rusko v tuto chvíli nepřijatelné. Časopis Forbes uvedl, že ani USA, ani Evropa k nějakému diplomatickému řešení nesměřují. Balík 40 miliard dolarů americké vojenské pomoci Ukrajině (téměř 23 procent ukrajinského HDP) o tom také svědčí.
Evropa už tuší, že prodlužování války prohloubí ekonomickou recesi s hrozbou vypuknutí občanských nepokojů. Druhá polovina roku, kdy nás čeká české předsednictví v EU, tak může být hodně dramatická.
Miloš Balabán, Právo