Munice může rozhodnout o výsledku války

09.03.2024

Z 800 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která se má pořídit na základě české iniciativy se zatím podařilo podle premiéra Petra Fialy vybrat potřebné finance na 300 tisíc kusů. Financial Times uvedl, že nákup má celkově stát 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun).

V každém případě se ale jedná o složitou logistickou a finanční operaci. Dá se předpokládat, že zdrojem dodávek budou i některé země globálního jihu pro které je prodej munice citlivou politickou záležitostí.

Jaký je tedy aktuální obraz "muničního souboje" na Ukrajině? V průběhu letní protiofenzívy Ukrajina denně vystřílela 7 tisíc nábojů denně, nyní, kdy se brání ruským útokům jsou to pouhé dva tisíce. Rusové jich na ukrajinské pozice každý den vystřelí deset tisíc.

Ukrajina tudíž potřebuje k zajištění své bojeschopnosti nejméně 200 tisíc kusů munice měsíčně. EU ale do března místo přislíbeného milionu kusů munice dodala pouze třicet procent, zbytek má dorazit do konce roku. S osmi sty tisíce kusů z české iniciativy tak i přesto bude mít Ukrajina muniční deficit.

Evropský zbrojní průmysl dosud vyrábí pouze 50 tisíc kusů munice měsíčně, celá výroba nejde pouze na Ukrajinu, je nutné vytvářet i minimální zásoby pro armády států NATO. Výroba dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm v USA se sice prudce zvyšuje, nicméně až v roce 2025 jich bude vyrobeno 1,2 milionu. .Jack Watling, bezpečnostní expert z britského Královského institutu obranných studií uvedl, že Západ stojí před volbou – může dát Ukrajině vše co potřebuje nebo nenávratně umožnit Rusům využít jejich převahu.

Co je ve hře? V tomto roce navýšilo Rusko svůj vojenský rozpočet o 68 procent a výdaje na obranu mají dosáhnut téměř sedmi procent HDP. Podle údajů estonského ministerstva obrany ruská výroba dělostřeleckých nábojů letos dosáhne 4,5 milionu kusů. Další statisíce mohou doputovat ze Severní Koreje.

Evropská unie spustila v říjnu minulého roku program na podporu navýšení výroby munice pokrytý 500 miliony eur. Evropa by pak měla vyrábět 1,25 milionu kusů munice ročně, hned to ale nebude. Na rozdíl od USA, kde jsou podniky na výrobu munice státní, Evropa závisí na soukromém sektoru, čímž není růst výroby garantován.

Dodávky dostatečného množství munice pro Ukrajinu jsou ovšem také závislé na tom, zda se podaří odblokovat stopnutí šedesátimiliardového balíku pomoci Ukrajině v americkém Kongresu. Pokud se to nestihne do amerických prezidentských voleb v listopadu, bude na tahu Evropa, a jak je vidět z uvedených čísel, pokrýt potřebu munice pro Ukrajinu pro ni jednoduché nebude.

Česká iniciativa znovu ukázala důležitost logistiky války, která může v mnoha ohledech rozhodovat o jejím výsledku.

Miloš Balabán, Právo