Na západní frontě není klid

30.10.2022

Ruská válka na Ukrajině trvá už osm měsíců. Fronty se příliš nehýbají, možná míříme k velkému zamrzlému konfliktu. Ukrajina by bez západní vojenské, finanční a humanitární pomoci nevydržela. Podle listu Washington Post dosáhla 93 miliard dolarů, USA se podílely 27 miliardami. V Evropě a Americe dosud trvá přesvědčení, že Ukrajině je třeba pomáhat. Objevují se ale mraky na obzoru.

Ve volbách do amerického Kongresu se očekává vítězství republikánů. Ozývají se vlivné hlasy zpochybňující míru pomoci Ukrajině. Kandidát na šéfa Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy reprezentující voliče s rezervovaným postojem k americké vojenské angažovanosti ve světě se nechal slyšet, že pokud budou lidé sedět v recesi nebudou chtít vypisovat bianco šeky Ukrajině. Zaskočil Ukrajince i Evropany.

Třicet progresivních demokratů kolem kongresmanek Pramily Jayapalové a Alexandry Ocasiové Cortezové napsalo dopis s výzvou Bidenově administrativě, aby se zasazovala o rychlý konec války a prozkoumání všech způsobů, jak dosáhnout příměří, včetně přímých rozhovorů s Ruskem, a to i kvůli hrozbě jaderné války.

V dopise se přímo uvádí, že "pokud existuje způsob, jak ukončit nepřátelství a zároveň zachovat svobodu a nezávislost Ukrajiny, musí Amerika využít všech diplomatických cest k podpoře řešení přijatelného pro ukrajinský lid."

Dopis byl po odmítavé reakci prezidenta stažen, protože to byl před volbami podraz. Jenže i tak potvrdil, že politická jednota ve věci pomoci Ukrajině není monolitní.

Evropa se zkušeností s americkou nepředvídatelností za Trumpa má důvod k obavám. Ředitelka Institutu mezinárodních vztahů v Římě Nathalie Tocciová uvedla, že pokud USA pomoc omezí přidá se kvůli ekonomické krizi řada evropských zemí,

Rusům navíc vychází jejich nová taktika zaměřená na likvidaci ukrajinské energetické infrastruktury. Elektřina bude v zimě scházet. Na dárcovské konferenci v Berlíně premiér Šmyhal vyzval Západ k poskytnutí mimořádné pomoci ve výši 17 miliard dolarů. Podle ekonomického poradce ukrajinského prezidenta Rodňanského má EU posílat měsíčně na Ukrajinu 2 miliardy eur, Německo z toho půl miliardy.

Dostáváme se na hranice evropských finančních možností, pokud bereme v potaz obří miliardové kompenzace za vysoké ceny energií v řadě zemí. Očekávejme i novou uprchlickou vlnu z Ukrajiny. Slovensko se už na ni chystá. Pokud dojde k dalšímu zostření situace počítá v krizovém plánu se 700 tisíci uprchlíky. Česko musí zpozornět.

Situace je složitá. Přetlačí Západ Rusko, aby bylo na hlavu poraženo? Bohužel to tak nevypadá. Má nějakou šanci diplomacie? Ukrajincům se nedivme, že se jim do ní nechce. Sloupkař Financial Times Gideon Rachman se pokusil rozbít kvadraturu kruhu, když napsal, že vojenská pomoc Ukrajině by mohla být efektivnější, kdyby souběžně probíhala diplomacie, ve které by Turecko a Indie mohly být funkčními partnery. Teď už jde ale i o odvrácení ekonomického kolapsu Ukrajiny a ekonomického vyčerpání Evropy. Bez diplomatických jednání tak můžeme narazit do zdi.

Miloš Balabán, Právo