Naděje i nejistota
Vstoupili jsme do třetího roku pandemie s nadějí, která se ovšem mísí s nejistotou. Epidemiolog Christian Drosten z berlínské nemocnice Charité, kterému ve věci covidu naslouchá celé Německo nepopírá obrovskou nakažlivost omikronu, ale zároveň říká, že je možné, že způsobí mírnější progresi onemocnění. Podle Drostena má potenciál stát se první "postpandemickou" verzí viru.
Riziko omikronu je pro většinu očkovaných jednotlivců nízké, nicméně svojí nakažlivostí má potenciál uvrhnout společnost do stavu dysfunkce, kdy kvůli karanténám dojde buď k omezení nebo dokonce paralýze fungování některých segmentů státu. Čelí se tomu třeba omezením doby karantény na pouhých pět dnů.
Jak dlouho takové období potrvá? Zatím úplně přesně nevíme i když podle mínění expertů by omikron měl přelétnou populací velmi rychle.
Zásadním problémem zůstává, že omikron se může vyřádit na neočkovaných. Molekulární biolog profesor Václav Hořejší v této souvislosti uvedl, že v relativním bezpečí před omikronem jsou jen lidé, kteří již dostali tři dávky vakcíny, popř. ti, kteří onemocnění prodělali a absolvovali aspoň jednu, či dvě dávky vakcinace. Podle Hořejšího ale počet takto chráněných je jen něco kolem tří milionů, což znamená, že vyhlídky pro další omikronovou vlnu, jež bude vrcholit někdy v první polovině února nejsou vůbec dobré.
V této souvislosti mi připadá věčné lavírování české vlády ohledně povinného očkování, a to i u kategorií pracovníků v klíčových odvětvích pro stát jako zcela nepochopitelné. To prostě spolehlivě zabije účinnost jakýchkoliv apelů premiéra, ministra zdravotnictví a ministra vnitra k tomu, aby se lidé nechali očkovat a na společenskou odpovědnost. Ve Spojených státech se bez pardonu musí nechat očkovat všichni federální zaměstnanci...
Zároveň nemůžeme v nynější fázi pandemie úplně podléhat "západocentrismu", tj. přesvědčení, že když překonáme omikron ve vyspělých zemích Západu už máme vyhráno.
Chleba se bude lámat v chudší části světa. Tři miliardy lidí zatím nedostali ani jednu dávku vakcíny, povětšinou se jedná o obyvatele Afriky. Miliardová Indie podle The Economist čelí "superexponenciálnímu růstu omikronu. Země je na další vlnu připravena lépe než na minulou s deltou na jaře, která měla katastrofální následky. Nicméně i tak zůstávají miliony lidí v ohrožení.
A už za měsíc uvidíme v krátké době po sobě další "pandemickou" olympiádu v Pekingu, tentokrát zimní, která bude velkou zkouškou, jak zorganizovat gigantický sportovní podnik v nelehkých podmínkách globálního šíření nakažlivějšího viru. Olympiáda může též přitáhnout pozornost k funkčnosti čínské strategie nulové tolerance vůči covidu, která znamená, že i kvůli několika tisícům nakažených se rázem zavře i několikamilionové město. Naposledy se tak stalo v případě jedenáctimilionového Si-anu.
Kontury vstupu do postpandemické budoucnosti jsou tak zatím poněkud zamlžené.
Miloš Balabán, Právo