Nedostane armáda nákupem stíhaček F-35 mat?

15.02.2024

Ministryně obrany Jana Černochová dorazila do sněmovny v tričku s obrázkem stíhačky F-35, aby přesvědčila předsedu ANO Andreje Babiše o oprávněnosti koupě 24 superdrahých strojů poté, co o ní vyjádřil pochybnosti. Reklamní zápal se ministryni upřít nedá, nicméně otazníky nad nejdražším armádním nákupem za 322 miliard korun nerozptýlila.

Deník Právo přinesl informaci, že i když nejsou stíhačky ještě ani vyrobeny a první do Česka dorazí až v roce 2031, už se za ně musí platit. Letos 15 miliard. Sankce za případné zpoždění dodávek nepřipadají v úvahu. Američané to mají nastavené jednoznačně ve smyslu: Ber to, jak to je, nebo odejdi, když se ti to nelíbí.

Neměly být na stole i konkurenční nabídky a neukvapovat se jen jedním řešením? Vždyť některé země testovaly a připravovaly své systémy i přes deset let, než se rozhodly tento letoun pořizovat. Ministryně obrany nám jen ve vysílání ČT vzkázala, že neřeší výhrady a pochybnosti spojené s jejich provozem na které mimo jiné upozorňoval americký Hlavní účetní úřad. To je prý věc expertů a vojáků. Za to ale tvrdí, že F-35 je jediným letounem páté generace na trhu.

Jenže třeba francouzskou stíhačku Rafale sami Američané povýšili v kategorii na 4,5 generaci, protože v řadě ohledů překonává i letouny 5 generace. Argumentuje se i tím, že F-35 hodláme použít k posílení protivzdušné obrany státu. Zrovna v této roli ve srovnání s jinými typy letounů ovšem F-35 nedominuje.

S koupí F-35 musí být spojeny obří investice do podpůrné, operační i komunikační infrastruktury. Jen tak může být letoun v roli dirigenta se svým orchestrem. Česko na to těžko bude mít peníze. Některé operační domény tudíž nebudou pod naší kontrolou a plné využití potenciálu F-35 bude nutné předat pod kontrolu USA.

Jsou naším spojencem, jenže tím se dokáže, že nákup F-35 představuje z naší strany nadsazený příspěvek do kolektivní obrany NATO, který nikdo nepožaduje a bojová hodnota naší armády se nijak nezvýší. Naopak to, co po nás Aliance žádá je postavení těžké brigády. To je ale ve velkém skluzu.

Jen pro připomenutí: nepromyšlené pořízení bitevníků L-159 před třiceti lety zastavilo modernizaci pozemního vojska. A dnes? Odsouvá se nákup samohybných minometů, lehkých útočných vozů a modernizace obrněných transportérů Pandur. Nechybí nám tady těch patnáct miliard, které posíláme do Ameriky za ještě nevyrobené stíhačky?

A pravdu má politolog Lukáš Jelínek, který v Právu upozornil na to, že efektivita obří investice do amerických letadel může být sporná, pokud se USA rozhodnou pod možným vedením Donalda Trumpa přehodnotit svůj vztah vůči NATO a Česko bude muset více preferovat zajištění obrany v evropském rámci. 

Miloš Balabán, Právo