Nejen německé trable

27.09.2022

Zima se blíží a v Evropě roste nervozita z vysokých cen energií a jejich nedostatku. Velké obavy panují především v Německu. Zdejší situace musí hodně zajímat i nás vzhledem k enormnímu propojení našich ekonomik.

Tamní občané také začínají dostávat nové předpisy záloh na plyn a zažívají šok. Při nárůstech cen i ve stovkách procent není divu. Teplo se v Německu stane pravým luxusem a obyčejné lidi dostane do existenčních potíží, píší německá média.

Přidávají se i chmurná varování. Peter Lautz, šéf společnosti Wiesbaden Netz, která dodává elektřinu 170 tisícím domácnostem varuje před výpadky elektřiny kvůli nadměrnému použití elektrických ohřívačů. Blackout v zimě je jistě velký strašák.

Nemilované uhelné elektrárny mohou pomoci jen zčásti. Německo bude nuceno dovézt více než 30 milionů tun uhlí, které ale nebude snadné vyložit, neboť německé přístavy jsou přetížené. Šéf jedné z největších evropských plynárenských společností Gasag Georg Friedrichs tak občanům vzkazuje, že teplota v domech by neměla překročit osmnáct stupňů a "fyzicky zdatní občané mohou přežít zimu tak, že si obléknou dva svetry a začnou chodit po schodech pěšky."

O svetrech slyšíme i u nás. Nicméně starostka Ludwigshafenu Jutty Steinrucková slíbila, že lidé budou mít možnost se bezplatně ohřát ve sportovních halách nebo v koncertních síních.

Nejpodstatnější jsou ovšem problémy německého průmyslu, který je motorem celé Unie, včetně Česka a jehož nucené brždění, kvůli energetické krizi může mít dominový efekt. V roce 2020 činily náklady na energii pro jednu z největších chemických společností světa BASF v průměru 5 procent hodnoty prodávaného zboží. Letos přesáhly 40 procent.

Vážným varováním pro Česko musí být vzkaz od koncernu Volkswagen: pokud se nepodaří zkrotit ceny elektřiny a plynu v Německu a střední a východní Evropě je ohrožena budoucnost investic i současné výroby koncernu v této části světa. Škoda Auto se přitom podílí pěti procenty na našem HDP a osmi na exportu.

A aby toho nebylo málo, kvůli nedostatku plynu bylo pozastaveno 70 procent výroby hnojiv, což reálně ohrožuje příští rok zemědělskou produkci v Německu, i v celé Evropě. Nedostatek potravin se nedá vyloučit. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová z SPD má obavu z radikálních pouličních protestů. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul z CDU se s tím nepáře: označil občany, kteří chtějí protestovat proti růstu cen energií za "nové nepřátele státu".

Takový postoj ale jen přileje olej do ohně nespokojenosti s politiky nejen v Německu, ale i ve zbytku Evropy, kteří zjevně nejsou schopni si poradit s krizí takového rozsahu. Hledání politických, ekonomických a také diplomatických východisek z ní je prostě nad jejich schopnosti a síly.

Miloš Balabán, Právo