Normandské oslavy byly letos ve stínu obav

10.06.2024

Přední západní lídři v čele s americkým a francouzským prezidentem Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem se sešli na plážích Normandie, aby s dosud žijícími veterány oslavili 80. výročí spojenecké invaze před osmdesáti lety, která otevřela druhou válečnou frontu proti nacistickému Německu v Evropě.

Letošní oslavy měly kvůli ruské agresi proti Ukrajině zvláštní nádech. Osm desetiletí po Dni D zazněla varování pro budoucnost. Macron v přítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prohlásil, že s "návratem války na evropskou půdu… a tváří tvář v těm, kteří chtějí změnit hranice buďme hodni těch, kteří se zde vylodili".

Biden, ve svém projevu uvedl, že boj Ukrajinců proti ruské agresi vystihuje ducha Dne D a spojil ukrajinský boj za svobodu s bojem za svobodu na normandských plážích. Podtrhl, že NATO bude stát pevně na ukrajinské straně a nikdy neustoupí. Aniž jmenoval svého soupeře v prezidentských volbách Donalda Trumpa varoval i před skepticismem vůči NATO, neboť "izolacionismus nebyl řešením před osmdesáti lety a není řešením ani dnes". Kritizoval i ochotu k náklonnosti před diktátory. Biden zřejmě reflektoval nedávný únik informací od zahraničněpolitických poradců Trumpa. Ten podle nich podporuje ideu, aby byl Krym a Donbas podstoupen Rusku jako cesta k míru. Takový krok by podle bývalého Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona rozbil transatlantickou koalici vybudovanou na podporu Ukrajiny proti ruské agresi.

V Normandii měli západní lídři půl roku před americkými prezidentskými volbami možnost neformálně pohovořit o nových transatlantických vztazích. Tady lze připomenout nedávný závěr respektovaného experta, profesora Georgetownské univerzity a bývalého poradce amerických prezidentů Clintona a Obamy Charlese Kupchana, že od druhé světové války je vnitřní ohrožení Západu americkými volbami vážnější a akutnější než vnější ohrožení.

V nejistotě se nicméně nachází i Evropa. Volby do Evropského parlamentu mohou přinést významné zisky krajně pravicovým stranám, přičemž některé z nich jsou spojeny s neofašistickými hnutími vzniklými po druhé světové válce. I Macron jako hlavní hostitel normandských oslav se zdá být už smířen s předpokládaným vítězstvím Národního sdružení Marine Le Penové, která v průzkumech výrazně převyšuje prezidentovu centristickou koalici. A Le Penová se může za tři roky znovu pokusit dobýt Elysejský palác poté co Macronovi skončí jeho druhé volební období.

List Washington Post došel k závěru, že letošní připomínka západního heroismu se koná pod příkrovem "geopolitického soumraku" Západu. Nakolik je tato prognóza reálná, uvidíme v následujících měsících.

Miloš Balabán, Právo