O plynu bez iluzí

29.04.2022

V první linii otevřené konvenční války, v níž se angažuje celý Západ, zůstává napadená Ukrajina sama, i když dostává masivní dodávky zbraní a exkluzivní zpravodajské informace. Válka se ovšem rozhořela i na dalších frontách: v ekonomice, kyberprostoru, informační sféře.

Nikdo soudný asi nepředpokládal, že ekonomické sankce proti Rusku nevyvolají protireakci. Třeba kvůli zabavení ruských devizových rezerv v západních bankách. Jako první zakouší Polsko a Bulharsko vydírání plynem. Další jsou nejspíš na řadě.

Neměli bychom podléhat iluzím, že si vlastně Rusko zastavením exportu plynu pod sebou podřezává větev, když existuje vzájemná závislost - my vám plyn, vy nám miliardy. A zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška včera v Právu řekl jasně: "Rusko je ve válce, kterou považuje za životně nutnou a myslím, že má úplně jiné priority než ekonomiku."

Moskva samozřejmě ví, že teď se bez jejího plynu neobejdeme. Ročně se ho z Ruska do Evropy dováží 150 miliard kubíků. Nahradit rychle takové množství nepůjde. Nadějí je dovoz amerického zkapalněného plynu - jenže Američané jsou letos schopni dodat 15 miliard kubíků. Odstříhávání od ruského plynu bude trvat několik let. Znamená to zásadní překopání energetické infrastruktury. To by byl obří úkol i za normální, nikoliv válečné situace.

A navíc Evropa strčila hlavu do plynové oprátky. Sny o bezuhlíkaté Evropě a zeleném údělu mohly žít jen s ruským plynem v zádech. S tím je teď utrum.

Teď jde doslova o život. Podle agentury Bloomberg už čtyři evropští odběratelé plynu zaplatili za dodávky v rublech, například Maďarsko a Rakousku. A už deset evropských společností si pořídilo účet u Gazprombanky, což jim umožní plnit ruské platební podmínky.

Řekl bych, že hráz se protrhne, až tak učiní Německo, které by na případném výpadku plynu prodělalo nejvíc. Vlk se nažere a koza zůstala celá. Jak jinak si vyložit oznámení Evropské komise, že společnosti v EU by mohly na platby v rublech přistoupit, aniž by porušily unijní sankce proti Rusku.

Prostor pro manévrování je přitom stále užší: přerušení dodávek plynu by mohlo vést k evropskému ekonomickému kolapsu, což by znamenalo oslabení "ukrajinského týlu" v Evropě. Takže plynová partie rozhoduje i o budoucnosti Ukrajiny.

Miloš Balabán, Právo