Odolnost státu závisí na těch, kteří slouží v bezpečnostních složkách. Mizerně zaplacená policie je k ničemu

25.11.2024

Glosa

Ředitel BIS Michal Koudelka nedávno uvedl, že bezpečnostní situace ve světě je nyní mimořádně vážná a pohybujeme se na hraně globálního střetu. Máme dvě války v evropském sousedství, nelze ale pominout i další hrozby: migraci, islamistický terorismus, nárůst pravicového extremismu, nelegální obchod se zbraněmi, kybernetické útoky i zneužití umělé inteligence.

Zajištění vnitřní bezpečnosti se i v této souvislosti dostává do popředí a nemůže nás uchlácholit, že jsme dvanáctou nejbezpečnější zemí světa. Udržení takové pozice závisí na udržení akceschopnosti bezpečnostního systému, který je funkční jen s dobře zaplacenými profesionály. A tady to drhne.

Vláda slibovala nárůst platů policistů, hasičů, příslušníků vězeňské služby a celníků o deset procent, nakonec si polepší jen o 2500 korun. Nedivme se tak čtvrtečnímu protestu před ministerstvem vnitra, který svolala Unie bezpečnostních složek. V reakci na slova ministra vnitra Víta Rakušana, že se jedná o maximum možného se ozývaly výkřiky o "lhářích" a protestující se otočili k ministrovi zády.

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič prohlásil, že je "spousta policistů kteří už této vládě nevěří a řeší, jestli se přidá a kolik se vůbec přidá. Máme u bezpečnostních sborů za poslední dva roky propad reálných příjmů přes dvacet procent, možná i pětadvacet, a ti lidé skutečně zvažují, že odejdou."

Aleš Lehký, předsedy Unie bezpečnostních složek uvedl, že každý měsíc opouští řady policejního sboru desítky lidí. Kvůli nedostatku lidí varuje i před kolapsem vězeňství. Rychle nahradit specialisty na organizovaný zločin, hospodářskou kriminalitu nebo kyberkriminalitu lze jen těžko. Potřeba jsou ale i policisté v ulicích. Nelze se spoléhat ani na větší nábor policistů, i hasičů, když jejich nástupní plat je pod 30 tisíci korun měsíčně. Srovnejme to s nabídkou obchodních řetězců nabízejících vyšší mzdu za méně rizikovou práci…

Je sice pěkné, že se ministr vnitra odvážil mezi demonstrující přijít a obhajovat osekaný růst mezd. Místo toho by ale možná bylo lepší koncepčněji přemýšlet o prioritách ve výdajích na bezpečnost. Vždyť už před dvěma lety přišel šéf hasičů generál Vladimír Vlček s názorem, že pokud je definována částka na zajištění vnější obrany v rámci závazků v NATO na dvě procenta HDP měla by se definovat i výše financí na zajištění vnitřní bezpečnosti.

Jenomže to by se muselo ve Strakovce více přemýšlet třeba o tom, jestli pořízení amerických stíhaček F-35, což po nás NATO nechtělo a které nás přijdou na více než 300 miliard korun, není příliš drahý špás. A také si uvědomit, že odolnost státu i vůči vnějším hrozbám a krizím zásadně závisí od těch, kteří slouží v bezpečnostních složkách.

Miloš Balabán, Lidovky.cz