Pandemický finiš

03.03.2023

V záplavě špatných zpráv o válce a ekonomických těžkostech povzbudilo konstatování předního německého virologa z berlínské kliniky Charité Christiana Drostena v listu Tagesspiegel, že pandemie covidu-19 je u konce.

Situaci by mohl změnit nepředvídaný mutační skok, který virus dramaticky změní. Drosten to ovšem považuje za nepravděpodobné. Také německý institut Roberta Kocha nepovažuje riziko covidu za vysoké, ale za mírné i kvůli široké imunitě populace.

Světová zdravotnická organizace je přesto opatrná. Před měsícem, tři roky poté co vyhlásila covid za globální hrozbu, její mimořádný covidový výbor došel k závěru, že pandemie ještě neskončila. Čeká se zřejmě na zprávy z Číny, jak se v ní projeví zrušení politiky "nulové tolerance" loni v prosinci.

Covidový náraz byl v Číně po jejím konci silný. Podle oficiálních zpráv např. za jediný týden v prosinci onemocnělo covidem 37 milionů obyvatel. Bylo také nutné v masovém měřítku zahájit očkování nejvíce zranitelných osob staršího věku. Vážnou zkouškou bylo i každoroční největší "stěhování národů", kdy stamiliony Číňanů cestovali domů na svátky nového roku. Po více než měsíci se ale ukazuje, že pandemie zřejmě odezněla a země už funguje normálně bez omezení.

Indikátorem "normálnosti" může být i optimismus Mezinárodního měnového fondu, který prognózuje, že čínská ekonomika letos poroste o 5,2 procenta, což je největší růst mezi hlavními globálními hráči. Růst výroby i obnovený turistický ruch to potvrzují. Za ekonomických turbulencí způsobených dopady války na Ukrajině je to pro svět dobrá zpráva.

Covidová noční můra je tedy už minulostí. Cena za pandemii není malá: podle údajů k 5. únoru zemřelo v celém světě na covid asi 7 milionů lidí, 754 milionů se jím nakazilo. Mnozí z nich se musí potýkat s vážnými zdravotními následky.

Pandemie těžce dopadla i na globální ekonomiku. Četné lockdowny omezily ekonomický růst, došlo k růstu nezaměstnanosti, pro řadu společností a podniků přinesl covid stopku v byznysu. Mezinárodní měnový fond hlásil největší pokles HDP od časů velké deprese ve třicátých letech minulého století.

Pandemie byla ovšem hlavně velkým varováním před podceněním globálních zdravotních hrozeb. Anthony Fauci, přední americký imunolog a bývalý ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci k tomu uvedl, že pandemie by mohla být jen epizodou ze série masivních propuknutí virových onemocnění, která budou stále častější. Varuje dokonce před érou pandemií.

I přes fakt, že dnes je v popředí zájmu ruská agrese na Ukrajině by se to nemělo opomíjet ani u nás. Jak například vypadá "komplexní poučení z krize" zpracované na vládní úrovni, které by mohlo být vodítkem pro krize příští? 

Přístup "pandemie skončila – zapomeňte" by se nemusel vyplatit. 

Miloš Balabán, Právo