Papežovo varování

13.03.2023

Papež František překvapil svět hodnocením války na Ukrajině. V interview švýcarské televizi RSI jí označil za další světovou válku. "Začala postupně, ale teď už nikdo nemůže říci, že to není světový konflikt. Jsou v něm zapojeny velmoci a bojištěm je Ukrajina. Jde tam o imperiální zájmy, nejen Ruska, ale i impérií z jiných částí světa."

Maďarský premiér Orbán byl neméně provokativní v diskusním pořadu veřejnoprávního rádia Kossuth. Prohlásil, že "představitelé Západu hoří ve válečné horečce ve svých projevech, povzbuzují k vítězství, k ještě více obětem a posílají na Ukrajinu stále nebezpečnější zbraně".

"Za hrdinsky bojujícími Ukrajinci stojí Američané. To nesnižuje hrdinství Ukrajinců, ale pravda je taková, že Ukrajina dokáže bojovat jen do té doby, pokud s tím souhlasí USA. Pokud by Spojené státy řekly ne, nastalo by příměří", dodal Orbán.

Jistě je možné s ním i papežem polemizovat, na druhé straně nelze úplně popřít, že už skutečně balancujeme na hraně horké světové války. Nejde jen o Ukrajinu. Stoupá i napětí kolem Tchaj-wanu mezi USA a Čínou.

A je dobré si všímat i signálů o možných spouštěčích další vojenské eskalace. Z Washington Post a New York Times se dozvídáme o podezřelých okolnostech sabotáže na plynovodu Nord Stream. Představitelé západních zpravodajských služeb soukromě uvedli, že mají podezření, že to provedli proukrajinští sabotéři.

Expert na Rusko Mark Galeotti to považuje za "řízený únik", který má být přátelským varováním prezidentovi Zelenskému, že by si měl doma udělat pořádek, protože takové akce ztěžují udržení jednoty Západu. To jistě ano, jenže nějaká další sabotáž podobného typu by také mohla spustit otevřený konflikt mezi NATO a Ruskem.

Je možné se i ptát, zda Západ nezačíná na Ukrajině postihovat "afghánský syndrom". Přání se vydávají za skutečnost a konečný cíl západní angažovanosti není úplně jasný. Jedni mluví o potřebě totální porážky Ruska, druzí před ní varují.

Znepokojivé je i to, že válka na Ukrajině může sloužit jako politický nástroj, který má odvrátit pozornost od domácích politických problémů. Za to byl kritizován bývalý britský premiér Johnson. Má také Západ kontrolu nad vývojem situace, když i Američané otevřeně přiznávají, že nám Ukrajinci neříkají všechno?

Indický spisovatel Pankaj Mishra, komentátor agentury Bloomberg, poznamenal, že většina velkých zemí Západu se v uplynulých dekádách podílela na vojenských průšvizích, které rozvrátily celé regiony v Asii, na Blízkém východě a v Africe. Političtí lídři napochodovali do neštěstí, která šla mimochodem velmi dobře předvídat. Ale za tyhle kalamity je nikdo nepotrestal. Teď se opět tleská vojenské intervenci proti fanatikovi a jaderné, po zuby ozbrojené zemi.

Převládne tak rozum, nebo směřuje Západ náměsíčně vstříc velkému maléru?

Miloš Balabán, Právo