Pár otázek k letounům za všechny peníze

31.08.2023

Vláda je už zřejmě rozhodnuta pořídit si 24 amerických letounů páté generace F-35 za více než 100 miliard korun. Má to být zásadní krok ke zvýšení naší obranyschopnosti. NATO nás ale do toho netlačí. Hlubší analýza a širší odborná a veřejná debata o této obří zakázce nicméně chybí.

Generál Radek Hasala, náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky v červencovém rozhovoru pro Právo uvedl, že resort obrany připravuje analýzu o nákupu letounů, se kterou se prezident seznámí. Neměla tato analýza vzniknout mnohem dříve? Vždyť výše investice se může srovnávat s investici do stavby nové jaderné elektrárny. Konečné rozhodnutí také zaváže řadu příštích vlád. Politický konsensus o nákupu se přitom nerýsuje, hnutí ANO je proti. Andrej Babiš považuje F-35 za předražené a pro českou obranu zbytečné.

Některé země před nákupem F-35 přitom testovaly své možnosti a schopnosti zvládnout takovou investici i více než deset let. Nejde pouze o nákup samotných letounů, je to komplexnější záležitost. Lze se ptát, zda je armáda strukturálně připravena na provoz F-35, které jsou proti gripenům násobně dražší.

Skutečně jsou propočítány všechny provozní náklady letounů, když expertní odhady hovoří o potřebě přidat dalších zhruba 80 miliard korun k tomu, aby byla dlouhodobě zajištěna jejich provozuschopnost? Bude armáda schopna využít celou kapacitu nových letounů, když i nyní to u gripenů dosahuje jen 30-35 procent? Jak bude zajištěna kompatibilita F-35 jako "létajících počítačových center" s dalšími složkami armády? Bude to technicky a finančně zvládnutelné? Bude mít armádní letectvo pro provoz letounů dostatek pilotů a techniků, když už nyní existuje jejich citelný podstav? Počítá se s nemalými náklady na fakticky permanentní výcvik pilotů ve Spojených státech? Je dostatečně promyšlena a připravena rekonstrukce letiště v Čáslavi, kde by měly být F-35 rozmístěny i záložního letiště v Pardubicích? Počítá se s rozsáhlými investicemi do jejich protivzdušné obrany? Je akceptovatelné, že český obranný průmysl nebude mít možnost na zakázce participovat?

Odpovědi na tyto otázky mohou ukázat, že cena za pořízení F-35 může být "nekonečná", jak na to upozornil ve své letošní studii "Posílení východního vzdušného prostoru NATO" v odborném časopisu RUSI americký vojenský expert Thomas Durell Young.

Není možné pominout riziko, že nedostatečně promyšlená investice povede k omezení rozvoje ostatních složek armády v příštích 10-20 letech. Týká se to hlavně pozemního vojska. Více by se mělo investovat i do protivzdušné obrany.

Teď armáda stále připomíná svou technikou, schopnostmi a personálem nedostavěný dům. Místo dostavby se ale počítá se stavbou dalšího dražšího domu.

Zamyslí se nad tím vláda? Varováním by pro ni měl být červencový průzkum agentury STEM/MARK. Podle něj investice do vojenské techniky podporuje jen 48 procent občanů a 46 procent je odmítá. Z nich je pak 74 procent proti pořízení stíhaček 5 generace. V čase utahování opasků asi není divu.

Miloš Balabán, Právo