Platové sólo ministryně Černochové

04.05.2025

S platy vojáků je to jako na houpačce. Když po parlamentních volbách Jana Černochová coby nominantka ODS nastoupila do funkce ministryně obrany, došlo ke snížení a zmrazení platů vojáků. Vojáci tak zažívali kvůli rekordní inflaci v letech 2022 až 2023 platovou šokovou terapií.

Na řadu zakázek na novou armádní techniku a zbraně, které se ovšem pramálo propsaly do vojenských schopností armády, ke kterým se Česko v Severoatlantické alianci zavázalo, bylo nicméně peněz dost. Stačí připomenout zálohy v objemu 26 miliard korun na letouny F-35, které k nám doputují až koncem dekády.

Příslušníci armády takovou politiku vedení resortu nesli těžce a výsledek se dostavil v podobě zvýšené odchodovosti z armády v posledních třech letech. Nedivme se pak ani aktuálně kolabujícímu náboru do armády.

Teš jsme se od Černochové dozvěděli, že armádě chybí čtrnáct tisíc vojáků a odchodovost těch sloužících je enormní. Situaci tak má zachránit horentní navýšení jejich platů. Do armády by na ně měly doputovat dvě miliardy korun navíc. Platy by měly vzrůst minimálně o 8 tisíc korun hrubého, včetně příspěvku na bydlení vojáků.

Ministryně s tím ale počátkem dubna na jednání vlády narazila. Na jejím programu to nebylo, dokonce kvůli platům došlo k emotivní hádce s ministrem zdravotnictví a místopředsedou partnerské TOP 09 Vlastimilem Válkem. Uvážíme-li, že pro šéfa zdravotnictví jsou nízké platy v resortu zdravotnictví u středního zdravotnického personálu noční můrou, není divu. Obočí mohl povytáhnout i ministr školství za hnutí STAN Mikuláš Bek. Má být snad normální, aby vyučenec v maskáčích měl větší plat než vysokoškolsky vzdělaný učitel?

Navýšení platů u obrany ale vyvolává pnutí i v celém bezpečnostním systému. Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan chce stejný růst platů jako u obrany i pro policisty a hasiče. Nepochybně má důvod se přidat i ministr spravedlnosti a stranický kolega Černochové Petr Blažek při pohledu na podfinancované příslušníky Vězeňské služby.

Ministryně Černochová ale takovou logiku odmítá: k obraně je resort financí štědrý, a tudíž není nic divného na tom, že si může navýšení platů vojákům dovolit. A jako bonus přidat pro zájemce o vojenskou službu až milionový náborový příspěvek.

Problém je, že nám zjevně hrozí syndrom "dvourychlostní bezpečnosti". Zatímco

vláda v duchu hesla premiéra Petra Fialy "zbraně a peníze na stůl" otevřela stavidla navyšování obranného rozpočtu až k hranici tří procent HDP, financování vnitřní bezpečnosti je popelkou – jde na ni pouhých 0,67 procenta HDP.

Odolnost země vůči vnějším hrozbám přitom na úrovni vnitřní bezpečnosti výrazně závisí. Podfinancovaná policie, hasiči nebo Vězeňská služba, a tím pádem i hrozba méně sloužících příslušníků v těchto složkách není ideální scénář pro bezpečnost země. A popravdě řečeno – tato vláda už takovou nerovnováhu těžko napraví.

Miloš Balabán, Mladá Fronta Dnes