Po schengenském mejdanu přišel migrační bolehlav
Nedávné zpřísnění kontrol na česko-slovenských hranicích, kvůli zvýšenému přílivu nelegálních migrantů vyvolalo mezi Prahou a Bratislavou pnutí, na jaké ve vzájemných vztazích už dávno nejsme zvyklí. Lze se však obávat, že je jen otázkou času, kdy nás něco podobného čeká také na hranicích s Německem a Rakouskem.
Volný pohyb, jedna z největších vymožeností evropské integrace stále funguje. Neřešený migrační problém jej však vystavuje nemalým zkouškám.
Stačí se podívat co způsobil nečekaný příliv tisíců uprchlíků na ostrov Lampedusa. Rakouská vláda v předtuše, že by mohli zamířit přes Apeninský poloostrov na sever oznámila razantní zpřísnění kontrol na hranicích s Itálií, na což Řím podrážděně reagoval ústy vicepremiéra Mattea Salviniho, který obvinil severní sousedy z útoku na principy solidarity.
Rakouský kancléř Karl Nehammer ale sotva může ustoupit – na podzim jej čekají parlamentní volby a z průzkumů veřejného mínění momentálně vychází jako nejsilnější protiimigrační Svobodná strana Rakouska. Chce-li tedy Nehammer udržet své lidovce ve hře, nezbývá mu než držet dveře přibouchnuté.
"Případ Lampedusa" krom toho ukazuje, že dohoda Evropské komise s Tuniskem o zadržování migrantů na jeho území moc nefunguje. A další ubytovací kapacity pro uprchlíky, jejichž výstavbu slíbila šéfka Evropské Komise Ursula von der Leyenová během své mimořádné nedělní návštěvy ostrova, mají potenciál zafungovat spíše jako nový impuls pro pašeráky lidí, kteří si dnes za své služby účtují v přepočtu asi 60 tisíc korun na hlavu.
Děravá unijní hranice ve Středomoří - a v mnoha ohledech i na Balkáně - může v příštích měsících způsobit Evropě velký bolehlav. Už jen tím, že se stane jedním z klíčových témat nadcházejících voleb. Nejen v Bruselu musí zpozornět nad slovy Mariny Le Penové, která na statisícovém shromáždění národovců v italském Bergamu hřímala, že v Itálii a Francii je nyní třeba bojovat ze všech sil za svobodu a bránit vlast tak, jako to odvážně dělal Salvini, když byl před pěti lety ministr vnitra.
Kampaň k evropským volbám začala zostra. A "tradiční strany" si musí být vědomi toho, že nezvládaný migrační nápor spolu s nezvládanou migrací uvnitř Evropy mohou vést i ke zhroucení schengenského prostoru. Dění ve Francii, Německu, Švédsku a Itálii naznačuje, že dvanáctá už odbíjí.
Miloš Balabán, Právo