Politický otřes

11.02.2023

Po zemětřesení v jižním Turecku a severní Sýrii je dosud evidováno přes dvacet tisíc obětí. Děsivou prognózu vyřkl v The Economist turecký expert na zemětřesení profesor Ahmet Escan: pod troskami může být uvězněno více než 180 tisíc mrtvých. A Světová zdravotnická organizace uvádí, že následky zemětřesení trpí 23 milionů lidí.

Severní Sýrie je přitom už zdevastovaná dlouholetou občanskou válkou, ovládají ji povstalci proti prezidentovi Asadovi. Ztěžuje to záchranné práce. Pomoc poskytuje především OSN, problémem je ale neprůchodnost turecko-syrské hranice.

Podle Davida Millibanda, prezidenta Mezinárodního záchranného výboru, potřebuje humanitární pomoc 15 milionů Syřanů, což je více než kdykoli jindy od začátku syrské občanské války v roce 2011. Sýrie proto vyzvala ke zrušení mezinárodních sankcí. Zemětřesení může urychlit akceptaci Asadova režimu. Francouzský list Le Figaro už spekuluje o tom, že i kvůli němu dojde k obnovení francouzsko-syrských diplomatických vztahů.

Katastrofa může také proměnit politiku klíčového hráče regionu. Erdogan chce v květnu znovu vyhrát prezidentské a parlamentní volby. Jeho popularita ovšem klesá, kvůli ekonomickým problémům, inflace přesahuje šedesát procent.

V roce 1999 turecký premiér Ecevit doplatil na velké zemětřesení v severozápadním Turecku, které zasáhlo i Istanbul s více než 17 tisíci oběťmi. Odhalilo totiž, že se turecký stát velmi laxně stavěl ke stavebním normám tureckých budov za což zaplatili mnozí jejich obyvatelé životem. Erdogan s jeho Stranou spravedlnosti a rozvoje pak ve volbách v roce 2002 vyhrál i na základě slibu "efektivního státu."

Nová stavební legislativa byla ale přijata až v roce 2018. A je děravá. Umožňuje za poplatek zaslaný vládě udělit licenci budovám, kde nebyly dodrženy předpisy. Šéf Lidové republikánské strany Erdogana viní z nepřipravenosti země a prezident už musel přiznat, že pomoc není tak rychlá, jak je třeba. Soner Cagaptay, turecký expert z Institutu pro politiku Blízkého východu ve Washingtonu uvedl, že zvládnutí dopadů zemětřesení může rozhodnout o Erdoganově politickém osudu

Zemětřesení má i mezinárodní přesah. Turecku pomáhají země EU. Může to uvolnit napětí vyvolané konflikty ve Středomoří, politikou vůči Kurdům, migrací, blokováním členství Švédska v NATO... To nyní EU předsedá a Turecku poslalo záchranáře a velkou finanční a materiální pomoc. Bude Erdogan nakloněn korekci a restartu vztahů?

Miloš Balabán, Právo