Poodhalená válečná opona

14.04.2023

Únik utajovaných amerických vojenských dokumentů a zpravodajských informací pokrývajících dění kolem Ukrajiny, Blízkého východu a Číny je podle některých expertů nejničivější únik od akce Edwarda Snowdena. Ten téměř před deseti lety "provalil" vysoce utajované dokumenty sledovacích programů Národní bezpečnostní agentury.

Je otázka, jaká část dokumentů je aktuální, jak jsou selektovány a jaké je vůbec pozadí úniku. Nicméně rok od zahájení ruské invaze by mohly podlomit důvěru mezi Washingtonem, Kyjevem a spojenci v NATO. Citlivé údaje získává Rusko, což může ztížit ukrajinské rozhodování ohledně očekávané jarní ofenzívy.

Identifikace "slabých" ukrajinských míst ukazuje skutečný stav ukrajinské armády. Má problémy s koncentrací vojsk, munice a vojenské techniky. Komplikované vojenské operace vyčerpaly vojenské jednotky a připravily je o významnou část techniky.

Doplňovací mobilizace k získání dalších vojáků se údajně zadrhává. Brzká jarní protiofenzíva by tak mohla vést jen ke "skromným územním ziskům", zatímco Bidenova administrativa zdůrazňovala vitalitu a odolnost ukrajinské armády.

Je ale třeba dodat, že o limitech ofenzívy se hovoří i v tajné analýze Rady národní bezpečnosti, která byla představena vybraným členům Kongresu, o čemž informoval Washington Post. Podle ní se Ukrajině jen těžko podaří obsadit takové území jako loni na podzim, kdy uskutečnila výrazné průlomy na východě a jihu. Skepse ohledně možných územních zisků byla ovšem patrná i z veřejných prohlášení předsedy sboru náčelníků štábů generála Milleyho.

Ukrajinští vojenští představitelé nicméně popírají, že by únik informací nějak měnil plány. Dodávají, že mají několik variant operací, které jsou absolutně utajené. Uvidíme, zda tomu tak může být, když zveřejněné dokumenty ukazují masivnost amerického zapojení na Ukrajině - od poskytování zpravodajských informací až po plánování vojenských operací.

Washington Post proto zvedá varovně prst, když uvádí, že je sotva radno nalévat miliardy dolarů do slepé vojenské konfrontace, ve které mohou být malé úspěchy v jednom či druhém směru.

"Taková vyhlídka by mohla oslabit odhodlání příznivců Kyjeva v Evropě a v USA. V tomto případě budou znít výzvy k jednání mezi Moskvou a Kyjevem naléhavěji."

Taková jednání se ale jeví jako vysoce nepravděpodobná. Zatím jediným výsledkem poodhalené válečné opony může být silnější volání skeptických republikánů po omezování pomoci Ukrajině, což se může hodit v kampani před prezidentskými volbami. 

Miloš Balabán, Právo