Prezident Biden potřebuje klid v Gaze – i kvůli volbám

30.01.2024

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že má zlomené srdce při sledování každodenního utrpení nevinných lidí v Pásmu Gazy. Podle něj existuje potřeba najít jinou cestu k zajištění bezpečnosti Izraelců. Naznačil jí prezident Joe Biden. Připustil možnosti vzniku palestinského státu, a to i za úřadování izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Odráží to jasnou pozici Demokratické strany – drtivá většina demokratických senátorů se vyslovila pro dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Netanjahu to vidí jinak. "Nepřistoupím na žádný kompromis, pokud jde o plnou izraelskou bezpečnostní kontrolu nad celou oblastí západně od řeky Jordán – a to je v rozporu s palestinským státem," napsal izraelský premiér na síti X. Je odhodlán vést válku v Gaze až do vítězného konce. Jenže minulý čtvrtek ministr válečného kabinetu Gadi Eisenkot řekl izraelské televizi, že absolutní vítězství nad Hamásem je nepravděpodobné a vyzval k novým volbám.

Rýsuje se tak vnitřní rozkol v Izraeli ve chvíli, kdy se ukazují vážné neshody v americko-izraelských vztazích. Zároveň existuje několik ohnisek napětí, do nichž jsou zapleteny vlády řady zemí i skupiny militantů. Jakýkoliv špatně vyhodnocený incident nebo náhodný úder může vyvolat velkou eskalaci. Bývalý americký velvyslanec v Izraeli a Egyptě Dan Kurtzer hovoří o hrozbě slučování válek.

Nejrizikovější by byl přímý střet mezi USA a Íránem. Zatím se odehrává nepřímo v Rudém moři, kde se Američané snaží eliminovat Húsie podporované Teheránem. Pokud by ale vypukla válka mezi libanonským Hizballáhem a Izraelem mohlo by k přímému střetu dojít. Zatím je Irán vůči tomu zdrženlivý. Američané vědí, že pokud se nepodaří najít cesta k ukončení války o Gazu nevymaní se z nebezpečné eskalační spirály.

Bývalý americký velvyslanec v Kataru Patrick Theros také upozornil na webu Responsible Statecraft, že válka v Gaze zasadila vážnou, ne-li smrtelnou ránu Bidenovým šancím na znovuzvolení. Michigan, Ohio, Minnesota a Wisconsin, které mají významnou část populace arabského a muslimského původu pro něj nemusí hlasovat.

Proto se horečně vyjednává i pod taktovkou Bidena o dvouměsíčním přerušení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění více než 100 rukojmích zadržovaných Hamásem. Šéfa CIA Burnse poslal do Paříže k rozhovorům se zástupci Izraele, Egypta a Kataru. Burns je označil za konstruktivní. Cíl je jasný: dvouměsíční příměří vytvoří prostor pro diplomacii a uklidnění situace.

Biden to nutně potřebuje i kvůli předvolební kampani, čas se mu ale rychle krátí. 

Miloš Balabán, Právo