Příští rok bude rokem Donalda Trumpa

30.11.2024

Britský týdeník The Economist přinesl tradiční prognózu o klíčových trendech ovlivňujících světový vývoj příští rok. Prolínají se jí dvě zásadní otázky. Co přinese světu pravděpodobný obrat největší světové ekonomiky k protekcionismu? Jak globální vývoj ovlivní možné rozhodnutí supervelmoci, že zahraniční politika založená na "dohodách" je důležitější než dosavadní aliance? Obě souvisí s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu. Naplňování jeho strategie "Amerika na prvním místě" může světem zamávat.

Především Evropané musí pozorně vnímat Trumpovo zpochybňování tradičních aliancí, na prvním místě pak NATO. Změny amerického přístupu vůči němu by se nepochybně odrazily i na zajišťování evropské bezpečnosti.

Jak bude vypadat závisí i na Trumpově postupu vůči Ukrajině. Přinutí jí k přijetí územních ztrát, nicméně s nabídnutím solidních bezpečnostních záruk, nebo jí naopak vnutí jednostrannou mírovou dohodu, která by mohla být výhodná pro Rusy? Poté by se museli Evropané o Ukrajinu postarat sami, což nemusí být s ohledem na ekonomické problémy Evropy a politickou nestabilitu v Německu a Francii jednoduché.

Zajímavá je i predikce Economistu ve vztahu k Izraeli a Tchaj-wanu. Trump podle ní může jít Izraeli v jeho boji s nepřáteli více na ruku. V případě Tchaj-wanu ale překvapivě konstatuje, že je nejasné, zda by Amerika kvůli ostrovu vstoupila do konfliktu s Čínou. Není to i odraz amerických válečných her, které ukázaly, že by takový konflikt přišel americkou armádu a námořnictvo až příliš draho i v případě vítězství?

Trump se přesto chce s Čínou pustit do střetu uvalením šedesátiprocentního cla na její produkci dováženou do Ameriky. Není jasné, zda je to jen tvrdá rétorická figura nebo skutečná touha odříznout americkou ekonomiku od říše středu. Objem obchodu mezi USA a Čínou loni dosáhl 575 miliard dolarů… A nemůže Trumpa brzdit i jemu blízký Elon Musk, který vydělává desítky miliard dolarů na výrobě elektromobilů Tesla v Šanghaji?

Trump hrozí vyššími cly i Kanadě, Mexiku a Evropské unii. Obchodní válka s Unií by mohla nepochybně dále oslabit pozici Západu v globální politice. Tu ale bude stále více ovlivňovat rozvoj umělé inteligence, což Trump díky Muskovi vnímá. Pokud si USA udrží vedoucí postavení v jejím rozvoji, má to mnohem větší význam pro jejich budoucnost než zavádění celních přehrad. A soupeření o světové lídrovství v oblasti umělé inteligence je hlavní frontou souboje USA s Čínou.

Economist predikci uzavřel konstatováním, že světový vývoj mohou nakonec zásadněji ovlivnit i neočekávané události jako třeba ničivá sluneční bouře nebo další pandemie. Poslední roky nás vyškolily v tom, že i s tím musíme počítat.

Miloš Balabán, Právo