Přítel Gates
Vztahy USA a Číny jsou nejhorší od sedmdesátých let, kdy došlo k jejich normalizaci. Neshody panují kvůli Tchaj-wanu i politice v asijsko-pacifické oblasti. Americké embargo na dodávky nejpokročilejších čipů Číně je považováno za nejagresivnější a nejostřejší frontu nové studené války mezi oběma velmocemi. Nepanuje soulad ani v přístupu k ruské válce na Ukrajině. Američané obviňují Čínu, že de facto Rusko ve válce podporuje.
Stoletý Henry Kissinger, hlavní tvůrce nové etapy vztahů mezi Čínou a USA, která začala před padesáti lety prohlásil, že vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou na "vrcholu propasti". Je nutné najít řešení.
Naděje je vkládána do jednání amerického ministra zahraničí Blinkena v Pekingu. Američané vyslali signál o zájmu obnovit vzájemnou komunikaci, která byla v posledních měsících omezena. Ostatně Blinken měl do Číny dorazit už v únoru, ale kvůli sestřelení čínského balonu nad americkým územím byla cesta odložena.
Zda se podaří vztahy, byť i částečně, rozmrazit je nicméně nejisté. Globální zájmy obou mocností jsou výrazně protikladné.
Čína představuje pro USA klíčového globálního vyzyvatele a z historie víme, že když docházelo ke střetu stávajícího a vynořujícího se globálního hegemona byl vždy rizikovým obdobím. Teď jsme navíc v situaci velkých bezpečnostních turbulencí kvůli ruské válce na Ukrajině, která má i dopady na celou eurasijskou bezpečnost. Prostor pro pragmatičtější politiku se stále zužuje.
Pomoci by ale mohl byznys. Svět zaznamenal páteční setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s legendárním spoluzakladatelem firmy Microsoft Billem Gatesem. Si označil Gatese za prvního amerického přítele, se kterým se letos setkal a vyjádřil přání spolupracovat s americkým národem při řešení řady globálních problémů, k čemuž přispívá i velká a vlivná Gatesova nadace. Gates pak ocenil čínské úsilí o vymýcení chudoby a zdůraznil, že zrychlení inovací a rozvoje v Číně je dobré pro Čínu, rozvojové země a svět.
Gates ovšem nebyl v tomto období prvním americký top podnikatel v Číně. Byl tam i Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, a Elon Musk, majitel společnosti Tesla vyrábějící elektra mj. i v závodě v Šanghaji. Nepochybně jsou si všichni tři vědomi důležitosti čínského trhu pro jejich podnikání, které by mohlo být těžce poškozeno v případě nějakého dalšího zostření čínsko-amerických vztahů nebo dokonce otevřeného konfliktu.
Nemohou tedy působit jako tlumič zmírňující napětí? Do byznysu, odvážných projektů a vizí studená ani horká válka určitě nezapadá.
Miloš Balabán, Právo