Rady, komise a signály potraviny nezlevní
Trápí vás vysoké ceny potravin? Pak je dobré vyrazit do Polska, kde je laciněji, radí poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček. Jedná se o radu hlavně pro občany žijící poblíž hranic, ale přeshraniční nákup se prý už vyplatí i Pražanům. Pro stát to podle Křečka není ideální, ale on se snaží pomoci lidem. Od hlavního ekonoma BH Securities se jedná o šlechetné gesto.
Nicméně nabízí i řešení: více kontrol u velkých zemědělců. Musí se prý dbát na to, aby konkurenční prostředí skutečně fungovalo, aby se nemohla zneužívat tržní síla.
Neslyšel to člověk už někdy? Ale ano – od "neviditelného" lidoveckého ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Ten před měsícem řekl: "Víme, že občany trápí vysoké ceny potravin, velmi aktivně se této problematice věnujeme. Je naším cílem zjistit, jestli je růst cen způsoben pouze nárůstem nákladů, či tam nedochází k tomu, že si chce někdo neúměrně navyšovat své ceny a zisky v celém řetězci."
K řešení problému pak byla ustavena meziresortní pracovní skupina, což je ovšem spíše znak toho, že se ho vyřešit nepodaří, resp., že se má "vysedět". Přesně v duchu britského legendárního satirického seriálu "Jistě pane ministře". Zatím jsme od komise žádný "signál" nedostali.
Ten ale zazněl od premiéra Fialy 22. března po zasedání vlády, když prohlásil: "Klesají ceny energií a pohonných hmot, měly by proto zlevnit potraviny. Nenecháváme ale nic náhodě, vyvíjíme potřebný tlak. Cílem tak je, abychom zintenzívnili kontroly v dodavatelském řetězci."
Asi se to zřejmě někde zadrhlo, když zatím jediným hmatatelným výsledkem je rada premiérova poradce, aby spotřebitelé nakupovali v Polsku. A člověk musí přemýšlet nad tím, zda je vláda bezradná a neschopná, nebo zda si s vědomím své sněmovní převahy dělá z většiny lidí legraci.
Miloš Balabán, Právo