Referendum o vládě a restart levice?

15.06.2023

Na volby do Evropského parlamentu 7. a 8. června 2024 některé strany už usilovně zbrojí. Lidovci si zvolili lídra Tomáše Zdechovského.

Možnost, že by jím mohl být nestraník, politický sólista a dvojnásobný prezidentský kandidát Pavel Fischer se ukázala jako nereálná, na kandidátce je pátý.

Zdechovský patří mezi nejviditelnější české europoslance. Vstupuje i do domácích sporů; nejnověji obvinil ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), že souhlasil s kompromisní migrační dohodou. Tvrdí. že překročil mandát vlády s tím, že "dohoda není dobrá ani dotažená" uvedl. Nahrál tím Andreji Babišovi, který považuje Rakušanův souhlas za skandální.

Eurovolby může výrazně ovlivnit domácí politika. Nespokojenost občanů s politikou vlády a jejími škrty třeba vyústí i k tomu, že se stanou jakýmsi referendem o vládnutí pětikoalice. Nepochybně se právě o to budou ANO a SPD snažit.

Je nášlápnuto k tomu, že kvůli rozdílným postojům ODS, lidovců a TOP 09 k evropské politice nepůjde do voleb koalice Spolu. ODS je proti TOP 09 a lidovcům euroskeptičtější, těžko se shodnou v klíčových agendách jako je přijetí eura nebo "Zelený úděl".

ODS je i ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a lidovci s topkaři ve frakci Evropské lidové strany. Společný volební program by byl kočkopes, ani kandidáti by nebyli příliš kompatibilní.

Samostatně do voleb půjdou i piráti a STAN. Repete předvolební koalice se nekoná, kvůli "kroužkovacímu masakru", který Piráty při sněmovních volbách málem potopil. Jestli ovšem voliče osloví předpokládaný lídr STAN Jan Farský, který před rokem zamýšlel zároveň poslancovat a pobývat v USA na studijním pobytu není jisté.

U pirátů chce být lídrem bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík. Tomu ale připomenul europoslanec Mikuláš Peksa, že byl architektem neúspěšné koalice se STAN ve sněmovních volbách.

Otázkou je, zda se eurovolby stanou pro levici restartem pro domácí politiku. Dnes má v europarlamentu jen dva zástupce – Radku Maxovou, která přešla od ANO k sociální demokracii a řekla si o eurolídrovství za soc.dem. a předsedkyni KSČM Kateřinu Konečnou.

Zvlášť v případě soc.dem bude důležité, s jakým evropským programem a lídrem přijde. Jedno velké téma se nabízí: "sociální audit" Zeleného údělu. Zvláště levicový volič musí mít obavy z ideologizované evropské zelené politiky, jejíž dopady vnímá jako problematické z hlediska své životní úrovně. Může si klást otázku, zda zelená Evropa není spíše pro bohatší občany. Tolik vzývaná elektromobilita s drahými auty to potvrzuje.

Nedá se vyloučit, že během roku dojde i k neočekávaným událostem, které je mohou ovlivnit. Stačí se podívat na uplynulé čtyři roky s pandemií, ruskou válkou na Ukrajině a ekonomickou krizi. V globální politice zároveň probíhají tektonické změny, které mají vliv i na Evropu i Česko. Jen je pochopit a vysvětlit vyžaduje nemalý um. Ať se kandidáti do europarlamentu předvedou. 

Miloš Balabán, Právo