Rizikový plynový manévr
Místopředseda Bundestagu za vládnoucí německé liberály (FDP) Wofgang Kubricki podle televize SAT 1 řekl, že Německo by mělo povolit provoz zablokovaného plynovodu Nord Stream 2 "aby Němci v zimě nezmrzli a průmysl neutrpěl obrovské škody."
Nevidí "žádný rozumný důvod, proč plynovod neprovozovat, protože Německo stejně odebírá plyn z Ruska starším plynovodem Nord Stream 1, který vede stejnou trasou po dně Baltského moře. Dovoz ruského plynu přes Nord Stream 2 není o nic nemorálnější, než dovoz přes Nord Stream 1 Je to jen jiný plynovod" řekl Kubricki.
Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba ho přirovnal k drogově závislému, který prosí o další dávku, předseda FDP Lindner označil návrh za "špatný a scestný".
Ve střetu Západu s Ruskem o osud napadené Ukrajiny by se zprovoznění plynovodu jistě stalo politickou kapitulací Západu. Opět se otevřela otázka o tom, proč došla závislost na ruském plynu tak daleko. O tom, že je nutné jí odbourat kvůli nepředvídatelnému soupeři na východě se mluvilo dlouho před ruským vpádem na Ukrajinu. Proč s tím Evropa, a hlavně Německo nic pořádně nedělaly?
Odpověď je tvrdá: z ekonomického hlediska to pro státy, a hlavně byznys nebylo výhodné, neboť evropská konkurenceschopnost se odvíjela od kupování laciného ruského plynu. V Německu 500 tisíc kilometrů plynovodů rozvádí ruský plyn do průmyslových podniků, elektráren a domácností...
Kubricki zřejmě svými slovy mířil jak na kapitány německého průmyslu, kteří se obávají ekonomické degradace Německa, tak na vystresované občany konfrontované nejen s vysokými cenami plynu ale i hrozbou náhlého poklesu životní úrovně. Obavy existují i u nás.
Je třeba si nalít čistého vína. Nebylo na místě vyvolávat iluze, že manévr s plynovým odstřižením od Ruska bude poměrně rychle zvládnutelný. Jistě nám může pomoci americký zkapalněný plyn, nicméně na obou stranách oceánu stále není dost plynovodů a terminálů na transport a zpracování. Naše vláda tvrdí, že máme v terminálu v nizozemském Eemshavenu rezervovány přes ČEZ 3 miliardy kubíků plynu ročně, jenže jak upozornil v Právu analytik Jiří Gavor zatím nebyl oznámen nákup ani jednoho kubíku.
Jistě je možné hlásat, že máme ambiciózní plán zbavit se závislosti na ruském plynu do roku 2026. Jenže při vědomí, s jakým protivníkem máme tu čest, se pak nedivme, že Rusové zareagovali razantním snížením dodávek přes Nord Stream 1. Fakticky nám vzkazují, že energetický přechod nám pomohou urychlit...
Je to vydírání, jak ale k tomu poznamenal americký expert na východní Evropu Robert English v The National Interest, nikdy se neohánějte granátem tváří v tvář svému nepříteli, pokud nejste připraveni ho použít. Může vám totiž přímo v ruce explodovat.
Teď jde o to, aby nedostatek plynu v zimní Evropě nezpůsobil explozi ve společnosti.
Miloš Balabán, Právo